Yurtdışında Okumak İçin En Ucuz Ülkeler

Bir sömestrinizi Cenevre'de geçirmeyi düşünmek isteyebilirsiniz.

Yurtdışında okumak, öğrencierin konfor alanlarının dışına çıkmalarının ve alışık olmadıkları yaşam şekillerini deneyimlemelerinin mükemmel bir yolu. Öğrenciler arasında giderek daha popüler hale geliyor ve hatta bazı programlarda bir sömestri ana kampüsün dışında okumak mezuniyet için zorunlu.

Tabi yurtdışında yaşamak ucuz değil. Peki paranızı en verimli şekilde nasıl değerlendireceksiniz? Bu sorunun cevabı dünyada nereyi dolaşmak istediğinize göre değişir. ValuePenguin isimli bir ABD'li araştırma firması, bu sorunun cevabını belirlemek için bir çalışma yaptı.

Ekip Amerikan öğrencilerinin okumayı tercih ettiği en popüler 48 ülkeyi ele aldı ve en yaygın dokuz harcama kaleminin her ülkedeki maliyetini çıkardı. Bunlar; kira ve faturalar, uçak biletleri, gıda, gece hayatı/dışarıda yemek, kıyafet alışverişi, eğlence, aylık ulaşım, mobil paket ve öğrenci vizesi. Her ülkeye her bir kategori için 1 ile 48 arasında puan verildi. "1" en ucuz seçeneği, "48" ise en pahalısını temsil ediyor. İşte sonuçlar:

Yurtdışında okumak için en ucuz ülkeler

Yurtdışında okumak için en pahalı ülkeler

Aralarında en ucuza yaşanabilen yerler Latin Amerika ülkeleri ve bunlar arasında en ucuzları ise Meksika, Guatemala, Peru, Brezilya ve Dominik Cumhuriyeti. Amerikan öğrencilerinin % 50'sini kendine çeken Avrupa ülkeleri ise tam tersi en ucuzlar listesinde yer bile almıyor. Hatta en pahalı on ülkenin altısı Avrupa'dan: İsviçre, Norveç, İrlanda, Birleşik Krallık, Hollanda ve Danimarka. En iyisi siz İspanyolca öğrenmeye başlayın.

Kaynak

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!