Yerleşimin Devam Ettiği Dünyanın En Eski 10 Kenti

Kentler kuruldukları günden bu yana sayısız tarihi olaya ev sahipliği yaptı. Çoğu mekan yıllar geçtikçe yok oldu, bazıları ise günümüze kadar dimdik ayakta kalmayı başardı. İşte milattan öncesinden günümüze kadar hayatta kalan en eski 10 kent.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Eriha, Filistin yönetimi

Eriha, Filistin yönetimi

Tarihten günümüze yerleşkesi devam eden en eski şehri bulmak çok zor ancak kaynaklar şu anda Filistin yönetiminde olan Eriha şehrini tarihin en eski kenti olarak gösteriyor. Eriha, M.Ö. 9000 yılında kurulmuş. Şu anda Ürdün Nehri'nin kıyısında bulunan kentte 20 bin kişi yaşıyor.

Biblos - Lübnan

Biblos - Lübnan

M.Ö. 5000 yılında kurulduğu öngörülen Biblos, ilk zamanlar Fenikeliler tarafından Gebal ismiyle kullanılıyordu. Ancak daha sonraları Yunan papirüsleri tarafından adı incilden gelen (bible) Byblos olarak değiştirmişler. Kent tam olarak 12. yüzyılda kurulsa da günümüzde Lübnan'ın önemli şehirleri arasında.

Şam - Suriye

Şam - Suriye

Birçok tarihi kaynakta ve İngilizce'de 'Damascus' olarak geçen, Suriye'nin şuanki başkenti Şam, M.Ö. 4300'de kurulmuş. Bazı kaynaklar bu büyülü şehrin tarihteki en eski iskan edilmiş kent olduğunu düşünüyor. Aramilerden, Büyük İskender, Osmanlı Devleti ve Roma İmparatorluğu'na kadar birçok devletin yönetimine girdi. Şam, özellikle dini savaşların yaygın olduğu Avrupa'nın karanlık yıllarında önemli pozisyona sahipti. Günümüzde Suriye'deki iç savaşı saymazsak birçok turistin uğrak mekanıydı.

Halep - Suriye

Halep - Suriye

Günümüzde dimdik ayakta duran belki de en kalabalık kent olan Halep, Suriye'nin de en kalabalık kenti durumunda. Bugün 4.4 milyonluk nüfusa ulaşan şehir, M.Ö. 4300'de kuruldu. Halab ismiyle oluşan ve birçok antik kente sahip olan şehir arkeologların gözdesi olsa da şehirleşme yüzünden sıkıntılar çekiyor. Tarih boyunca kenti ele geçirenler: Hititler, Asurlular, Yunanlar, Persliler, Romalılar, Bizanslılar ve Araplar

Susa - İran

Susa - İran

İran topraklarında bulunan ve M.Ö. 4200'de kurulan Susa kentinin günümüz nüfusu 65 bin kişi civarında. Eski imparatorlukların eline geçen şehir özellikle Elam İmparatorluğu'nun başkenti olarak göze çarpıyordu. Ardından Asurlar ve en sonunda Perslerin işgaline uğradı.

Filibe - Bulgaristan

Filibe - Bulgaristan

M.Ö. 4000'de kurulan Filibe bugün Bulgaristan'ın Sofya'dan sonra ikinci büyük şehri. Günümüzde büyük kültürel değerlere sahip olan şehirde Trakyalılar,Romalılar ve Osmanlı Devleti gibi hanedanlar hüküm sürdü.

Sayda - Lübnan

Sayda - Lübnan

Yine bir Lübnan kenti olan Sayda, Filibe gibi M.Ö. 4000'de kuruldu. Beyrut'un kuzeyinde bulunan kent birçok kültürel değer bakımından oldukça önemli. Akdeniz'de imparatorluk kuran Fenikelilerin en önemli ve en eski kenti ünvanlarına da sahiptir. Aziz Paul ve Hz. İsa'nın burayı ziyaret ettiği söylenir. Son olarak Sayda'da bir dönem Büyük İskender de hüküm sürmüştür.

Feyyum - Mısır

Feyyum - Mısır

Mısır topraklarında bulunan Feyyum M.Ö. 4000'de kurulan bir başka kent. Kahire'nin güneybatısına düşen Feyyum eskiden Petsuchos adlı bir timsaha tapan Krokodilopolis kentinin üzerine kurulmuş. Çok yakınlarında Modern Feyyum adında küçük bir kent bulunur. Yine kentin yakınlarında iki büyük piramit mevcuttur.

Gaziantep - Türkiye

Gaziantep - Türkiye

Gelelim Gaziantep'e... Türkiye'nin kültürel bakımdan önemli bir şehri olan Gaziantep M.Ö. 3650 tarihinde kuruldu. Suriye ile arada uzun yıllar sınır olarak kaldı ve ilk ziyaretçileri Hititler oldu. Gaziantep, 6. yüzyılda Bizans Devleti tarafından işgal edildi ve Ravanda Kalesi restore edildi. O dönemden kalma mozaikler de göz kamaştırıyor.

Beyrut - Lübnan

Beyrut - Lübnan

Lübnan'ın başkenti olan Beyrut bugün bazı arap ülkeleri tarafından gerek kültürel gerekse insaniyet bakımından kıskanılacak türden. Şehir başkent olmasının yanı sıra ülkenin ekonomik, siyasi, kültürel ve yönetimsel merkezi konumundadır. M.Ö. 3000'de kurulduğu düşünülen Beyrut'un 5 bin yıllık okunulacak geniş bir tarihi bulunuyor. Bu süreçte Beyrut'u yönetmiş milletler; Fenikeliler, Helenler, Romalılar, Araplar ve Osmanlılar'dır.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!