Vietnam'da Bulunan Gizemli Yeraltı Krallığı

1991 yılında bir çiftçi, Vietnam’daki Phon Nha-Ke Bang Milli Parkı'nda daha önce keşfedilmemiş bir mağara olduğunu fark etti. Mağaranın girişinden garip bir su sesi geliyordu. Çiftçi bu gürültüden korkunca, mağaranın içine girmekten vazgeçti. Vietnamlılar bu mağaraya “Son Doong” adını verdiler ancak hiçbiri mağarayı keşfetmeye cesaret edemedi.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Bilim adamı Howard Limbert’in önderliğinde bir grup, 2009 yılında bu mağarayı keşfetmeye karar verdi. Grup, en sonunda 5 kilometre uzunluğunda ve 150 metre genişliğindeki bu “şahsına münhasır” mağarayla karşılaştı.

Keşif sonunda, Son Doong dünyanın en büyük mağarası ilan edildi. Son Doong mağarası; endemik bir bitki bitki örtüsüne, hayvan türlerine, göllere ve hatta bulutlara sahip!

Bu mağaranın içine girebilmek için bir halat yardımıyla 80 metre aşağıya doğru inmeniz gerekiyor.

Mağaranın içinde nispeten hızlı akan bir nehir bile var.

Son Doong mağarasında zümrüt yeşili renginde küçük göller ve plajlar görebilirsiniz.

Mağara değerli fosil kalıntılarına ve sarkıtlara da ev sahipliği yapıyor.

Kayıtlara göre mağaranın içerisinde 70 metreden uzun dikitler var.

Mağaranın içindeki kireçtaşı katmanlarını dolduran bu kocaman incilerden, hediyelik eşya niyetine birer tane alabilirsiniz.

Mağara üç metre büyüklüğündeki ağaçlardan oluşan bir ormana, maymun, kuş ve yarasa gibi farklı türlerden hayvanlara da ev sahipliği yapıyor.

Mağaranın kendine özgü bir iklimi çeşidi de var. Bulutlar, dış dünya ile mağara arasında belirgin bir sıcaklık farkı oluşturuyor.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!