Venedik, İtalya

Avrupa

Venedik

Adriyatik’in Kraliçesi

Venedik, kuzeydoğu İtalya’da bulunan, sadece küçük bir kara parçası tarafından Adriyatik Denizi’nden ayrılan Venedik Lagünü’nde 118 ada üzerine kurulmuş bir şehirdir. Su üzerinde bulunan, 400 köprü ve 160 kanal ile bağlanan bu şehir, sık sık dünyanın en güzel kenti olarak adlandırılır ve şehrin tamamı UNESCO tarafından Dünya Mirası alanı ilan edilmiştir.

Venedik’in nasıl ve ne zaman kurulduğu tartışmaya açık olmakla birlikte, ilk kilisesinin yapıldığı tarih olan 5. yüzyılda kurulduğu kabul edilir. Bizans egemenliği altında geçen bir dönemin ardından, 9 ve 12. yüzyıl arasındaki dönemde Venedik, belli ki Adriyatik’teki güçlü konumunun da yardımıyla gelişti ve başka yerleri fethederek bir şehir devletine dönüştü. Müslüman dünya ile artan ticaret ve Bizans İmparatorluğu, 1200'lerde dünyanın en zengin şehri haline gelmesini sağladı. Ardından çeşitli nedenlerden dolayı bir düşüş dönemine girildi, Napolyon ve Avusturyalılar arasında el değiştirdikten sonra şehir nispeten daha yakın tarihte, 1866’da İtalya’nın bir parçası haline geldi.

Venedik'in tarihi mekânlara iyi korunmuştur, örneğin İkinci Dünya Savaşı sırasında pek hasar görmemiştir. Geçtiğimiz yüzyıllar içinde çok şey değişmemiştir. Bu nedenle şehir günümüzde tamamen turistik bir yer olmasına rağmen, romantik cazibesini koruyor.

Dünyada illa ki görülmesi gereken bir yer varsa, işte burasıdır. Turunuza San Marco meydanından başlayın, oradan Rialto Köprüsü’ne uzanın ve son olarak da şehrin etrafını dolaşın. Köprüleri hayranlıkla izleyebilir ve belki de Büyük Kanal’da bir gondol turu atabilirsiniz. Her şeyden önemlisi; hayal gücünüzü kullanın ve kalabalıkların keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin.


Anahtar Bilgiler
  • Venedik, İtalya'nın Veneto Eyaleti'ne bağlı bir şehir.
  • Nüfus 270.816.
  • Rakım 2 metre.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı VCE (Marco Polo, Venice).
  • Para birimi Euro.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış

İlgili İçerikler

Ucuz bilet bulunuyor...