Ünlü Tatil Bölgelerinde En Ucuza Nerelerde Kalınır?

Tatilinizi planlamanın vakti geldi geçiyor bile! Peki, bütçe yaparken hayalinizdeki otel için gecelik ne kadar ödemeniz gerektiğini nasıl hesaplayacaksınız?
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Türkler'in en çok ziyaret ettiği yerli ve yabancı tatil merkezlerini listeleyen Hotels.com, hayalinizdeki otel için gecelik ne kadar ödemeniz gerektiğini araştırdı. Otellerin sahip olduğu yıldız sayısına göre geceleme fiyatlarını karşılaştıran araştırmanın en dikkat çekici sonuçları şöyle:

Yurt içinde büyük şehirlerdeki lüks oteller daha hesaplı.

Yıldız sayısına göre otel fiyatları değerlendirildiğinde, Türkler'in, 5 yıldızlı oteller için en düşük gecelik fiyatları (255 TL’yle) Ankara ve İzmir’de ödedikleri ortaya çıkıyor. Bu iki büyük şehri, Bursa (289 TL’yle) ve İstanbul (299 TL’yle) takip ediyor. Tatil cenneti Antalya ise, 314 TL’lik ortalama fiyatla, hesaplı seçenekler arasında yer alıyor.

İzmir'in 4 yıldızlı otelleri bütçeyi yormuyor.

4 yıldızlı otellerdeki konaklamalar incelendiğindeyse, başta İzmir olmak üzere Türkiye’nin pek çok şehrinde uygun fiyatlara otel bulmak mümkün. Geçtiğimiz yıl, turistler İzmir’de ortalama gecelik fiyat olarak 189 TL öderken, Ankara’da 190, İstanbul’da ise 206 TL ödemişler. Uygun fiyatlı tatil merkezleri arasına giren diğer iki şehir ise 218 TL’yle Bursa ve 293 TL’yle Antalya.

En uygun 3 yıldızlı konaklama başkent Ankara'da!

İşlevselliğe lüksten daha fazla önem veren gezginlerse, Türkiye genelinde 3 yıldızlı otelleri tercih ediyor. Bu kategoride en bütçe dostu şehir 128 TL’lik ortalama fiyatla Ankara. Başkenti 138 TL’yle İzmir ve 141 TL’yle Antalya takip ediyor. Alanya (141 TL) ve İstanbul (157) da hesaplı, 3 yıldızlı konaklama sunan tatil noktaları arasında yer alıyor.

Atina'da 5 yıldızlı konaklamak oldukça hesaplı.

Peki, geçtiğimiz yıl yurt dışına seyahat eden Türkler, otellere gecelik kaç lira ödedi? 5 yıldızlı oteller incelendiğinde, Yunanistan’ın başkenti Atina, gecelik ortalama 449 TL’yle en ucuz yurt dışı şehir olarak öne çıkıyor. Atina’yı 479 TL’yle Bangkok ve 485 TL’yle Berlin takip ediyor. Beş yıldızlı otellerin en hesaplı olduğu diğer iki şehir ise Rusya’dan; 498 TL’yle Moskova ve 582 TL’yle St. Petersburg.

Asya ve Avrupa'da 4 yıldızlı konaklamanın fiyatı uygun.

4 yıldızlı otellerde yapılan konaklamalar incelendiğindeyse, Tayland en hesaplı seçenek olarak gözüküyor. Türkler, 2015’te Pattaya’da 184, Bangkok’ta ise 229 TL’lik ortalama fiyatla, bir gece konaklama şansını yakalıyor. Tayland’ı Macaristan’ın başkenti Budapeşte (229 TL), Çek Cumhuriyeti’nden Prag (240 TL) ve Rusya’dan St. Petersburg (251 TL) takip ediyor. Listeye giren diğer hesaplı şehirler ise, 255 TL’yle Atina ve 271 TL’yle Moskova oluyor.

Yurt dışında ise en hesaplı 3 yıldızlı oteller Tayland'da.

3 yıldızlı oteller incelendiğinde, yine Tayland en bütçe dostu ülke olarak öne çıkıyor. Bu ülkedeki Pattaya, Phuket ve Bangkok’u ziyaret eden Türkler, sırasıyla 107, 120 ve 131 TL ödeyerek üç yıldızlı bir otelde konaklayabilir. Bu şehirleri 161 TL’yle Budapeşte ve 168 TL’yle Moskova izliyor. Prag ve ABD’nin eğlence cenneti Las Vegas ise sırasıyla 185 ve 216 TL’lik gecelik fiyatla misafirlerini ağırlıyor.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!