Uçak Tuvaletlerinde Neden Küllük Var?

Sonunda biri, merak ettiğimizi bile bilmediğimiz soruyu cevapladı.

Federal Havacılık İdaresi (FAA), tüm iç ve dış hat uçuşlarında sigara içilmesine yasak getireli 17 sene oldu ama bir sonraki uçuşunuzda bir göz atın: Tuvalette küllük var. Ve Business Insider'da geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir yazıya göre o küllükler uçağın eski olduğunun göstergesi.

Aslında küllükler, Federal Havacılık İdaresi'nin minimum ekipman listesinde yer alıyor, yani bir uçağın uçabilmesi için küllüğe sahip olması gerekiyor.

Havayolu firmaları; sayısız "Sigara içmek yasaktır" uyarısına ve anonsuna rağmen, sorumsuz davranan bazı yolcuların yine de sigaralarını yakacağı ve izmaritlerini tuvalet kağıdı içeren çöp kutusuna atacağı konusunda endişeli.

Görünen o ki FAA'yı evhamlı diye niteleyemeyiz. 1973'te Rio de Janeiro'dan Paris'e giden 820 numaralı uçuş, tuvaletteki çöp kutusuna atılan sigaranın alev almasıyla çıkan büyük bir yangın sonucu faciayla sonuçlandı.

Uçak daha acil iniş yapamadan, uçaktaki neredeyse herkes duman soluma nedeniyle öldü.

Yani diyeceğimiz şudur ki, ışıklı tabelaları, hostesin anonsunu ve çizimli uyarıları göz ardı etmeyin. Uçakta sigara içmemek için bir dolu geçerli neden var (Evet elektronik sigaralar da buna dahil). Ama illa yasayı çiğnemeye kararlıysanız, lütfen izmaritinizi tuvaletteki küllüğe atın.

Kaynak

Uçaktayken Asla Yapmamanız Gereken 12 Şey

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!