Türkiye Kışta İken Yazı Yaşayacağınız Hesaplı Ülke: Sri Lanka

Türkiye'de kış mevsimindeyken, yazı yaşamak için gidebileceğiniz, içinizi ısıtacak ve denize girebileceğiniz vizesiz gidilebilecek ülke Sri Lanka.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Ucuz ülke

Ülkeye ocak, şubat, mart aylarında gidebilirsiniz. Deniz ve doğa turizmi açısından güzel bir dönemdir. Ülkenin en büyük avantajı, yolculuğun ve yemeğin çok ucuz olması. Kalacak yerler ise yerine göre çok ucuz yerine göre de Türkiye otelleri standartlarındadır. Taksici ya da bir budget firması ile anlaşırsanız çok uygun fiyata sizi istediğiniz yere götürür ve siz Sri Lanka'da kaldığınız sürece yanınızda sizin özel şoförlüğünüzü yapar. Örneğin son model araçlarla 1 hafta 650 km'lik 5 şehir gezisini 275 $ ödeyerek yapabilirsiniz. Bu fiyata şoför ücreti de dahil.

Sri Lanka gezilecek yerler

Sri Lanka gezilecek yerler

Birçok gezilecek şehri vardır Sri Lanka'nın. Tavsiye edeceğim yerler arasında, Sigiriya, Dambulla, Nuwara Eliya, Kandy şehirlerinin yanı sıra Sri Lanka'nın sahil kesimindeki bütün şehirleri gezebilirsiniz. En gözde şehirler bu belirttiğim şehirlerdir.

Özellikle sıcak havada yayla ortamı tatmak isterseniz 1 gün Nuwara Eliya'da kalmanızı tavsiye ederim. Sigiriya, Leon's Rock ile ünlü şehiridir Sri Lanka'nın. Orada Fil'e de binebilirsiniz. Dambulla'da tapınaklar vardır. Hiç görmedim dememek için gidilip görülebilecek bir yerdir. Kandy City, ülkenin en büyük 2. şehridir. Görülmeye değer bir nehri ve şehir yapısı vardır.

Nerede kalınır?

Genel olarak Sri Lanka, fakir bir ülke görünümündedir. Binaları eski, refah seviyesi düşüktür. Bundan dolayı maddi durumu iyi olanlar, evlerini guest house yani misafir evine çevirip gelen turistlere uygun fiyatlara kiralıyorlar. Eğer deniz kenarında bir şehirde kalmayacaksanız günübirlik şehir turlarında bu misafir evlerini tercih edebilirsiniz. Sabah kahvaltısı da onlara ait. İnternetten guest house sri lanka diye aratırsanız nasıl evler olduğunu daha net görürsünüz.

Ne yenir?

Sri Lanka yemekleri pek yenilir gibi değiller. Salaş köşebaşı yerlerin yanında güzel restoranlar da bulunuyor. Buralarda tavuklu pirinç pilavı yemenizi tavsiye ederim (1 porsiyonla 2 kişi rahatlıkla doyar). Diğer türler bizim damak tadımıza ve Türk mutfağına pek uymuyor. Çok leziz yemek yapamıyorlar ama yemeklerin yanına mutlaka mango chutney isteyin.

Burada imdadınıza dünya genelinde hizmet veren fast food zincileri yetişiyor. Kandy, Colombo gibi yerlerde bulunmaktadır bu fast food zincirleri. Ancak balık sevenler için harika bir ülke burası, deniz mahsüllerinin neredeyse her çeşidini bulabilirsiniz.

En önemli şey: Fiyatlar

Sri Lanka uçak biletleri genelde aktarmalı oluyor. Havayolları şirketlerini araştırırsanız çok uygun fiyatlara uçak bileti bulursunuz. Örneğin: 200 € - 250 € arası.

Kesinlikle bir taksi kiralayın. Şoförle birlikte her şey dahil size çok uygun fiyata tahsis ediliyor.

Taksi: Colombo, Sigiriya, Dambulla, Kandy, Nuwara Eliya, Bentota ve son olarak Colombo dönüş olarak ödenen ücret 275 $ dı. Siz daha az yol yaparsanız, örneğin sahil turu, çok daha az ödersiniz.
Ücret: 275 $ - 650 km yol için

Yemekler: Dikkat edin turistik yerlerde yüksek fiyat oluyor ama orta halli restoranlar uygun.
Ücret: 5 $ ile 10$ arası.

Geziler: Gezileriniz için her daim yapın. River safari ye katılmayın. hiç bir şey yok çünkü sadece göl gezisi. Her etkinliğe katılmayın, detaylı ne olduğunu sorun. Bahşiş vermek zorunda değilsiniz.
Ücret: 15$ - 40$ arası. (kişi başı)

Konaklama ücretleri: Misafir evlerinde 15 $ ile 25$ dolar arasında kalabilirsiniz. 2 kişilik fiyattır.
3 yıldızlı bir Bentota Oteli'nde kalmak biraz pahalı, 100 $ dan başlıyor. Oda kahvaltılı.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!