Tallinn, Estonya

Avrupa

Tallinn

Canlı Bir Orta Çağ Şehri

Tallinn, Estonya’nın başkenti ve ülkenin kuzeyinde yer alıyor. Finlandiya Körfezi ile karşı karşıya olan bu şehir, Helsinki’nin 80 kilometre kuzeyinde ve Rusya St. Petersburg’un ise 300 kilometre doğusunda bulunuyor.

Tallinn, Kuzey Avrupa’nın en eski başkenti. Estonya 1991 yılında, Sovyet Rusya’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etmiştir. Başkent Tallinn, günümüzde tüm Estonya’nın üçte biri miktarda turiste ev sahipliği yapıyor ve bu miktar o günden bu güne artıyor. Ülkenin turizm sektörü de bu sayede giderek artış gösteriyor.

Tallinn eski şehri (Old Town of Tallinn), 1990 yılından beri Dünya Mirası Listesi'nde ve gerçekten de tarihi dokusu günümüze kadar oldukça iyi korunmuş. Bu tarih kokan şehrin görülmesi gereken yerlerinden en önemlileri; dar arnavut kaldırımlı sokak ve yolları, Hansa Mimarisi'ne ait yapıları ve alanları, Orta Çağ döneminden kalan savunma kuleleri ve de kiliseleri.

Tarihi atmosferinin yanı sıra Tallinn’de hareketli bir moda bilinci var. Şık restaurantları ve cafeleri ile Avrupa’nın en iddialı kulüplerini barındıran yapısıyla Tallinn, eski ile modern anlayışın ahenk ile harmanlandığı bir şehir. Bu şehirde neredeyse sayılamayacak kadar çok görülecek yer var. Kesinlikle Old Town’u ve tarihi meydanları ile kiliselerini görmenizi tavsiye ederiz. Özellikle Aziz Olav Kilisesi, sizi kendine hayran bırakacak.

Eğer Tallinn’e yüksekten bir göz atmak isterseniz, Patkuli Viewing Platformu’na çıkabilir ve buradan tüm şehri izleyebilirsiniz. Son olarak, Estonya Tarihi Müzesi’ne gidebilir ve burada ülkenin tarihi ile kültürünü daha iyi şekilde tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.


Anahtar Bilgiler
  • Estonya’nın başkenti.
  • Nüfusu 428.778
  • Rakımı 12 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı TLL(Tallinn Ulemiste Havaalanıı)
  • Para birimi Euro.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...