Tahran, İran

Asya

Tahran

Tahran, İran’ın başkenti ve en büyük şehri. Aynı zamanda yaklaşık 14 milyon olan nüfüsuyla, Batı Asya’nın da en büyük şehri. Şehir birçok tarihi yapı, camii ve müzeye ev sahipliği yapıyor, insanları ise oldukça arkadaş canlısı ve samimi.

Büyüleyici bir yer olan Tahran, her ne kadar birçok etkileyici yapıya sahip olsa da olumsuz yanları yok değil. Trafik sorunu, hava kirliliği, öbek öbek biçimsiz beton binalar, sıcak, kalabalık ve kaotik kelimeleri bu şehri tanımlamak için kullanılabilir. Fakat yine de İran’da her şeyin merkezi burasıdır.

Tahran’ın kuzeyi ve güneyi arasında büyük bir fark var. Kuzeyde daha refah bir yaşam tarzı var ve sokaklarda dolaşan sosyetik giyinen gençler görebilirsiniz; şehrin güney kısmı ise daha fakir ve tutucu bir yaşam tarzına sahip. Bu fark aslında ülkenin genel durumunu da sembolize ediyor. İyi restoranlarda yemek yemek, şehrin havasını solumak ve İran’ın geri kalanını gezmek için plan yapmak dışında burada da görmeniz gereken yapılar mevcut.

Bunlardan en önemlisi Pers İmparatorluğu’ndan kalan 300,000 sanat eserinin sergilendiği Ulusal Müze. Eski krallık binası olan Gülistan Sarayı; altın heykellere, mozaik ve resimlere ev sahipliği yapıyor ve yemyeşil bahçelere sahip. 2500 yıllık Pers İmparatorluğu’nu anmak için yapılan Azadi Kulesi, şehrin simgesi ve görmeniz gerekenler arasında.

Bugünün İran’ının karanlık tarafını hatırlatmak için ise şunu söylememiz gerekir: Pasaportunuzda İsrail’e giriş damgası bulunmadığından emin olun, aksi takdirde ülkeye girişiniz reddedilecek.


Anahtar Bilgiler
  • Tahran, İran’da yer alıyor.
  • Nüfusu 13.828.365.
  • Rakımı 1181 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı IKA (Imam Khomeini Airport, Tehran).
  • Para birimi İran Riyali.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış

İlgili İçerikler

Ucuz bilet bulunuyor...