Sukhothai, Tayland

Asya

Sukhothai

Tai medeniyetinin başlangıcı Sukhothai, Tayland'ın kuzeyinde 37.000 nüfuslu küçük bir şehir. 13 ve 15. yüzyıllar arasında Kuzey Tayland'da var olan eski Sukhothai Krallığı'nın başkenti olarak hizmet vermiş.

Sukhothai şehri (Mutluluğun Yükselişi manasına gelir), kalıntılarının yakınında bulunmasından dolayı meşhur. Bu antik kent, Tai Medeniyeti'nin başlangıcı olarak düşünülmüş ve UNESCO Dünya Miras Bölgesi olmasının yanı sıra Tayland'daki turistik yerlerin başında geliyor. İyi korunmuş olan Sukhothai Tarihi Parkı, kendisiyle aynı ismi taşıyan yeni şehrin dışında, yaklaşık 12 kilometre (7.5 mil) uzaklıkta bulunuyor.

Bu park, yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda ve 1 kilometre genişliğinde. Bu özelliği onu yürüyerek keşfedilebilecek nispeten büyük bir yer yapıyor. Bir nevi Fransa'daki Versailles ile kıyaslanabilir. Parkın duvarları arasında keşfedilecek 21 anıt ve tapınak bulunuyor. Park merkez, kuzey, güney, doğu ve batı bölgeleri olmak üzere parçalara ayrılmış.

Merkezi bölge, 11 kalıntısıyla birlikte muazzam. Wat Mahathat Tapınağı eski krallığın manevi özü ve aralarındaki en görkemlisi. Parkın geri kalanında, tamamı su yolları ve göllerle çevrili, birçok tapınak ve anıtsal Budalar bulunuyor.


Anahtar Bilgiler
  • Sukhothai, Tayland'da yer alıyor.
  • Nüfusu 37.000.
  • Rakım 52 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı BKK (Suvarnabhumi International, Bangkok).
  • Para birimi Tai Bahtı.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...