Split, Hırvatistan

Avrupa

Split

Diocletianus’un Sara'ına Ev Sahipliği Yapan Yer

Adriyatik Denizi’nden bir tekneden Split’e baktığınızda, en heyecanlı manzaraları bulursunuz: ilki derin mavi sular, bunu takiben şehrin kırmızı çatıları ve beyaz ön cepheleri, onun üzerinde dışa çıkık Çan Kulesi, Kozjak ve Mosor katı arka plan formu olan gri kayalar...

Split Hırvatistan'ın ikinci en büyük (178.102 kişilik nufusuyla), Dalmatia sahil bölgesinin ise en büyük şehri. Split'in tarihi, Yunan kolonisi olarak kurulduğu milattan önce 4.yüzyıla kadar dayanır, fakat genel olarak kökeni, bir kaç yüzyıl sonra (MS 305) Diocletian Sarayı inşaatında oluşmuş. Roma Kralı Diocletian tarafından dinlenmek için inşaa edilen tarihi saray bugünlerde Split'in merkezini oluşturuyor.

Uzun tarihi boyunca şehir, sadece Yunanlar ve Romalılar tarafından değil aynı zamanda Bizanslılar, Venedikliler ve Avusturyalılar tarafından da yönetilmiş. Yukarıda söylenilen tüm şeylerle, bu güzel ortamlı tarihi şehrin Hvar, Vis ve Korcula gibi adalara tipik bir şekilde taşıma merkezi olmaktan fazlası olmadığını kim açıklayabilir ? Çünkü biz bu şehrin, birkaç günlük gezi düzenlemeyi gerektirecek kadar muhteşem olduğuna inanıyoruz.

UNESCO Bölgesi ve dünyadaki en iyi korunmuş Roma sarayı olan Diocletian Sarayı'nı, onun dar sokaklarını, patikalarını ve Perstylium ana meydanını keşfedin. Bir ya da iki kiliseye girin, dolaşın ve kordonda bir şeyler için ya da sahile inin. Bacvice en bilinen sahilidir.


Anahtar Bilgiler
  • Split, Hırvatistan’ın Splitsko- Dalmaçya Bölgesi'nde bulunur
  • Nüfusu 178,102
  • Rakımı 9 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı, Split Havalimanı(SPU).
  • Kullanılan resmi para birimi, Hırvat Kunası.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...