Savaş Sırasında %90'ı Yıkılan ve Polonyalılar'ın Yeniden İnşa Ettiği Gdańsk Şehri

Savaş kalıntılarının ardından yeniden inşa edilen anıtları ve önemli bir liman şehri olan Gdansk'ın deniz manzaralarını gösteren fotoğraf serisi.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Gdańsk, Polonya'nın altıncı büyük şehri. Bin yıllık tarihi boyunca şehir Polonyalılar, Almanlar ve Töton Şövalyeleri tarafından yönetildi. Burası Nazi Almanyası 1939'da Polonya'yı işgal ettiğinde 2. Dünya Savaşı'nın başladığı ve 80'lerde komünizmin yıkılmaya başladığı yer. Aynı zamanda, görkemli geçmişine tanıklık eden anıtlarıyla Polonya'nın en güzel şehirlerinden biri.

2. Dünya Savaşı sırasında şehir Sovyet ordusu tarafından yıkıldı ve yerle bir edildi. Şehir, Polonya halkının nesiller süren olağanüstü çabalarıyla eski şeklinde tekrar inşa edildi. Bu süreç yetmiş yıldan fazla sürdü ve günümüzde de hala devam ediyor.

İşte üç senede Gdańsk'ta yılın herhangi bir günü herhangi bir saatte fotoğrafçılık yaptığını belirten sanatçı Karol Nienartowicz'in, savaş kalıntılarının ardından yeniden inşa edilen anıtları ve önemli bir liman şehri olan Gdansk'ın deniz manzaralarını gösteren fotoğraf serisi.

Kaynak

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!