Şangay, Çin Halk Cumhuriyeti

Asya

Şangay

Bu Şehirde Hayat Sokakta!

Pekin'in tarihi bir geçmişi olsa da, Şanghay'ın muhteşem bir çekiciliği var. Şu anda, dünyadaki bir şehrin siluetini hayal edeceksek, bu Şanghay'ın silueti olmalı.

20 yıl önceki Şanghay'ın bazı parçalarını düşünürsek, Pudong gibi, kırsal alanlarla doluydu. Fakat şimdi uzun binalar, dikkat çekicilikleriyle rekabet halindeler. Şanghay, Çin'in sadece nüfus açısından en büyük şehri değil, ancak ülkenin küresel anlamda en önemli şehrine dönüşüyor. Şehri bu kadar mükemmel kılan şeyler ise; sakin, lüks ve saflıkla cilalanmış olması söylenebilir.

Bir taksiye binip, şehrin etrafında dönmeye başladığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Bütün ünlü markaların yan yana durduğu sokaklar, komünist sloganlar yazılı olan duvarlar ve devasa gökdelenler. Bunun yanında Porsche galerileri, lüks alışveriş merkezleri ile hayatın sokakta yer aldığı bir şehir.

Buradaki gezilecek yerlerden bazıları; Yuyuan Bahçeleri, Pudong'taki gökdelenler ve sömürge çağında Fransız imtiyaz bölgelerindeki rıhtım (Ki bu rıhtım çok eski Çin liderlerinden bazılarına ev sahipliği yapmış). Yuyuan Bahçeleri, geniş bulvarlara gölge veren çınar ağaçları ile sıcak günlerdeki fantastik gezinti yerlerinden biri. Burada diğer yerlerden daha az telaş hissedeceksin.

Bunların dışında, şehirde gezilecek iyi müzeler ve tapınaklar mevcut. Ülkenin mutfak ile ilgili sıcak noktası olan Şanghay'a Çinliler'in ne yapmak için geldiğini unutmayın: Yemek, içmek ve alışveriş yapmak.


Anahtar Bilgiler
  • Çin'in bir şehri.
  • Nüfusu 23.710.100.
  • Rakımı 16 metre.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı PVG  (Pu Dong, Şangay).
  • Şanghay, önemli hava bağlantıları ile Çin gezisine başlanacak en iyi noktalardan biri.
  • Konuşulan anadil Çince. İngilizce konuşma becerisi ise düşük.
  • Para birimi Çin Renminbisi.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...