Sandığınızdan Daha Tüyler Ürpertici Olan İzlanda'daki Büyücülük Müzesi

İzlanda Büyücülük ve Sihirbazlık Müzesi, İzlanda'nın büyücülük tarihininin açıklanmasına adandı.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

17. yüzyıl süresince 50 yıllık bir dönem İzlanda halkı bilimi, sihre ve büyüye bağladı. Bu dönem İzlanda'nın tarihinden bahsedilirken büyük önem taşıyor.

Strandir'de huzurlu bir köy olan Hólmavík'te bulunan İzlanda Büyücülük ve Sihirbazlık Müzesi, İzlanda'nın bu büyücülük tarihininin açıklanmasına adandı.

17. yüzyılda 21 kişinin büyücülük yaptıkları gerekçesiyle idam edildiği Strandir, İzlanda'nın en uzak bölgesi.

Büyücü olduğu için yakılan ilk insan Jón Rögnvaldsson'dı. İnsanlara ve çiftlik hayvanlarına zarar verecek hayaletler büyüttüğü gerekçesiyle suçlandı. Cadılıkla suçlanan kişilerin çoğu şaşırtıcı bir şekilde aslında erkekti. 120 vaka arasında sadece 10 tanesi, cadı oldukları gerekçesiyle yakılan insanlardan sadece 1 tanesi kadındı.

İzlanda Büyücülük ve Sihirbazlık Müzesi'nin arkasındaki adam Sigurður Atlason.

Müzesindeki en ilginç parçalardan biri, birçok İzlanda halk masalında sihirli pantolonlar olarak bilinen Necropants (ölü pantolonlar) veya diğer adıyla 'nábrækur.

Bu pantolonların ölü bir adamın belden aşağısında kalan derisinin yüzülerek yapıldığına inanılıyordu. Ayrıca pantolonların ön bölgesine bozuk para atılınca pantolonu giyenin sonsuz para akışını garanti edeceğine inanılıyordu.

Müze, ilginç insan eliyle yapılmış eserler, kıyafetler, malzemeler ve büyücü sözleri heceleme kitapları koleksiyonlarına sahip.

Örneğin aşağıdaki akılda kalıcı taş, eski Viking tanrılarına verilen kurbanlarla bağıntılı olarak şimdiye kadar bulunan tek obje.

Taşın üzerinde yapılan birçok inceleme ve test sonucu, kâsenin üzerinde hâlâ kan izleri kalıntısı bulunduğu doğrulandı. Bu yüzden bu taş müzede özel bir odaya yerleştirildi.

Diğer ilginç bir eşya ise İzlanda'ya ait sihirbaz değneği tarifleri. Bunlar sihirli etkilere sahip olduğuna inanılan semboller.

Müze aynı zamanda büyücü çalıştırdıkları için idam edilen kişilerin hikayelerini de anlatıyor.

Müzedede ritüeller ve bir insanı ele geçirmek veya görünmez yapmak gibi işe yaradığına inanılan büyü tekerlemelerinin ana hatları da anlatılıyor.

Eski Viking geleneklerinden esarerengiz uygulamalara...

Büyücülük ve cadı avı için runik alfabeli tasarımlardan batıl inançlara bu müze size büyücülükle ilgili her şeyi sunuyor.

Aşırı gizemli!

Kaynak

Bu da var: "Tüyler Ürperten Gizem : Büyü"

Buraya tıklayarak ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!