Sadece Denizden Ulaşabileceğiniz 5 Cennet Koy

Yurdumuzun kıyıları her biri cennetten köşeyi andıran koylarla çevrili. Bunlardan bazılarına karadan kolayca ulaşabilirken bazıları için mavi sulara doğru açılan tekne yolculuğunu göze almalısınız. Sıcak günleri iyice özlediğimiz bu günlerde bir sonraki yaz için şimdiden hayallere dalmaya hazır olun.

1- Akvaryum Koyu

Ülkemizde Akvaryum adıyla bilinen birçok koy var. Denizden teknelerle ulaşabileceğiniz bu koyun diğer adı ise Armutlusu. Strabon'a ''Tanrı uzun yaşamasını istediği kullarını buraya gönderir'' dedirtecek kadar güzel olan Datça'nın cennet koylarından biri aynı zamanda. Merkezden hareket eden teknelerle kısa süren bir yolculuğun sonunda Armutlusu Koyu'na gelebilirsiniz.

2- Gökgemile Koyu

Dalaman yakınlarında bulunan Gökgemile ıssız sayılabilecek kadar sakin bir yer. Öyle ki tur tekneleri bile buraya pek uğramıyor. Ancak yine de sık ormanlarla çevrili masmavi sularıyla kesinlikle görülmeye değer. Koya ulaşmak için özel bir tekne kiralamanız gerekiyor. Ailenizle veya arkadaşlarınızla buraya geldiğinizde koca bir koyun sadece sizin için ayrıldığını hissedebilirsiniz.

3- Kızılkum Koyu

Diğer seçeneklere kıyasla ulaşımı bir nebze daha kolay olan Kızılkum Koyu, Marmaris'in cennet coğrafyasında yer alıyor. Yazın en hareketli günleri dışında genellikle sakin olan koyda turkuaz mavisi sularda yüzerken kendinizi doğanın kollarına bırakabilirsiniz. Koyda Eylül hatta Ekim ayının son günlerine dek deniz keyfi yapmak mümkün.

4- Kaleköy

Deniziyle ve doğasıyla ülkemizin bir diğer harikası Kaleköy. Tarihi Simena Antik Kenti yakınlarında bulunan Kaleköy'e yaklaşık 10 dakika uzaklıkta bulunan kıyıdan tekneyle ulaşılabiliyor. Peki, bu kadar yolu göze almaya değer mi diye düşünebilirsiniz. Ancak Kaleköy'e bir kez geldiğinizde buna fazlasıyla değdiğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.

5- Dişlice Adası

Adanın güzelliğinden mi yoksa buraya gelenleri kendisine aşık etmesinden midir bilinmez, ancak Aşk Adası olarak anılan Dişlice Adası hem yurdumuzun hem de yeryüzünün en güzel köşelerinden. Hisarönü yakınlarında bulunan adaya gelmek için tek bir seçenek var o da Marmaris'ten kalkan teknelere binmek. Adanın kayalık yapısı uzaktan dev dişlere benzetildiği için bu adı almış. Günümüzde ise bu kayaların arasında yüzmek veya kanoyla gezinmek isteyen gezginlerin buluşma noktası.

Kaynak: Enuygun.com

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!