Rovaniemi, Finlandiya

Avrupa

Rovaniemi

Noel Baba’nın Memleketi

Lapland’ın içinde ve başkent Helsinki’ye 10 saatlik kara yolu mesafesinde bulunan Rovaniemi, bölgenin merkezi ve tipik özellikleri olan gezilecek yerlerden biri. Bu şehir epeyce miktarda turiste ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık olarak 60 binden fazla insanı barındıran Rovaniemi şehrinde, iki adet üniversite bulunuyor ve kentteki öğrenci nüfusu yaklaşık 10 bin kişiden oluşuyor.

Başkentten çok uzak ve sakin bir şehir olan Rovaniemi, Kuzey Kutup Dairesi’ne oldukça yakın. Rovainemi’ye gitmeden önce, güzel bir şehir beklentisi içine girmeyin. Naziler’in geri çekilmesi sırasında bombaladıkları şehir içindeki bina ve yapıları sonradan, yeniden gelişigüzel düzenlenmiş. Haliyle şehir hoş bir görünüme sahip olamamış. Ancak kar yağmaya başlayana ve nehir buraya akana kadar yılın her zamanında hoş manzaralar sunuyor.

Şehrin merkezinde bulunan Arktikum Müzesi, Rovaniemi’nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. Bu müze, Fin Lapland (Lappi) kültürünü ve tarihini yansıtan bir yer ve aynı zamanda da bilim merkezi özelliğinde. Arktikum Müzesi yakınlarında Pilke Bilim Merkezi bulunur. Pilke Bilim Müzesi, Finlandiya’nın ormanları hakkında ziyaretçilerine bilgiler sunan bir müze.

Rovaniemi’de bulunan diğer gezilecek yerlerden biri de Rovaniemi Kilisesi. Tabii buraya gelince Noel Baba’nın köyünü ziyaret etmemek olmaz. Santa'ya gelin, postanesini ziyaret edin, kızak kaymaya gidin, hediyelik eşya satın alın. Hepsi güzel bir eğlence!


Anahtar Bilgiler
  • Rovaniemi, Finlandiya’nın Lapland Bölgesi'nde bir şehir.
  • Nüfusu 61,329.
  • Rakımı 87 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı, Rovaniemi Havalimanı.
  • Konuşulan ana dil Fince ve ortalama İngilizce seviyesi orta düzeyde.
  • Kullanılan resmi para birimi Euro.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...