Pula, Hırvatistan

Avrupa

Pula

Oldukça İyi Korunmuş Roma Amfitiyatrosu

Pula, Hırvatistan’da bulunan, Istrian yarımadasının güney ucunda, sahil kenarında yer alan bir balıkçı kasabası. Tarihi 3000 yıl öncesine dayanan arenasının olduğu bölge, şehrin en ünlü bölgesi. Arenayı boylu boyunca kaplayan ve oldukça yüksek olan Roma Amfitiyatrosu, tarihi dokusu bozulmamış ve günümüze kadar korunmuş bir yapı. Bu bina, şehrin tam merkezinde yer alıyor ve tüm Hırvatistan’ın, bilinen en iyi tarihi yapısı. Roma Amfitiyatrosu, tarihin erken dönemlerinde, M.Ö 27 ile M.S 68 yılları arasında, gladyatörlerin dövüş alanı olarak kullanılmış.

Bu ilgi çekici kasabada tiyatronun yanında kiliseler ya da meydanlar için kemerlerden tutun da (Sergi'nin Zafer Kemeri gibi) kapılara kadar uzanan birçok tarihi mekan bulacaksınız. Forum, ana meydanda ve antik çağ döneminden günümüze kadar kullanıma açık durumda bulunuyor. Forum içerisinde Augustus Tapınağı yer alıyor.

Pula sadece kültürel bir şehir değil. Şehri kıyı boyunca zikzak şeklinde çevreleyen plajları son derece güzel. Şehirle ilgili tüm bu anlatılanlar ilginizi çektiyse, Pula sizin için mükemmel bir tatil seçeneği olacak.


Anahtar Bilgiler
  • Pula, Hırvatistan’ın Istarska Bölgesi'nde yer alıyor.
  • Nüfusu 57,191
  • Rakım 7 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı, Pula (PUY)
  • Para birimi Hırvat Kunası.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...