Palau

Okyanusya

Palau

Palau’dan keyif alabilmeniz için illa ki ıslanmanız gerekmiyor ama ıslanmayı tercih ederseniz daha çok eğleneceğiniz kesin. Bu küçük ada ülkesi Pasifik Okyanusu’nun batısında bulunuyor ve dünyanın en özel dalış noktalarından biri olarak biliniyor. Bu güzel ada ülkesinin başkenti Melekeok ve ülkede İngilizce ile Palauca dilleri konuşuluyor. Adanın kalabalık olduğu pek söylenemez, çünkü ülkenin nüfusu 21,186 civarında.

Çoğu Palau Cumhuriyeti’ne gelen turist, zamanının büyük bir kısmını suyun altında geçiriyor. Bunun sebepleri arasında; mavi delikler, mercan resifleri, 2. Dünya Savaşı’ndan kalma batıklar, gizli mağaralar ve tüneller, 60 dikey su altı falezleri ve nadir deniz canlıları var. Bu yerde bazen doğal mucizelerin yaşandığını da görebilirsiniz. Mesela neredeyse yarım ton ağırlığında dev istiridyelerin var oluşları.

Ülke sadece deniz altı güzelliklerine değil, aynı zamanda zengin bir bitki örtüsüne ve doğal yaşantısına sahip. Egzotik kuşlar, göletlerde süzülen timsahlar ve her yerde güzellikleriyle filizlenen orkideler. Kulağa gerçek bir cennet gibi geliyor.

“Rock Islands”, halk adıyla “Chalbacheb” olarak bilinen 200’den fazla mantar şeklinde, erozyon tarafından oluşmuş kireç taşından adacıklara, Mikronezya’nın kraliyet mücevherleri deniliyor. Bu adacıkların üstleri tümüyle yeşil ormanla kaplı ve 32 km boyunca suyu adeta harita gibi işaretliyorlar. Birçok insan Palau’ya adacıklar için geliyor.

Rock Adaları ortalama 80 adet tuzlu su göllerine sahip. Turistler için “Jellyfish Lake” yani Denizanası Gölü'nde şnorkelle bir gezinmek mutlaka yapılması gerekenler arasında. Tümüyle zararsız milyonlarca şeffaf denizanasının güneşin yansımasındaki dansları görülmeye değer. Birçok turist “Adeta uzaylıların dünyasında olmak gibi.” yorumunu yapıyor.

Peleliu ise huzur dolu ve dinlenmek için harika bir nokta. Burada yürüyüş yapmak, güneşlenmek ve dalış yapmak haricinde yapacak pek bir şey yok ve güzelliği de bu. Ama bu cenneti andıran küçücük yerin bile savaş görmüş olması ve 2. Dünya Savaşı’nda 13 km’lik bu adada 15.000 insanın öldürüldüğünü düşünmek bile insanı şoke ediyor ve yüreğini burkuyor.

Palau mutfağı çoğunlukla Japon, Kore, Amerika ve Filipin mutfağından etkilenmiş. Eğer deniz mahsullerine bayılıyorsanız, burası sizin için tam bir cennet. Kabuklu deniz böcekleri, yengeçler, sashimi ve sushi oldukça popüler.

Aralık ve ocak ayları Japon ve Koreli turistlerin en çok ziyaret ettiği dönem. Bu dönemde gri resif köpekbalığı görmek için harika bir zaman. Haziran ve ağustos ayları arası oldukça yağışlı , gök gürültülü ve şimşekli bir dönem. Nisan-mayıs, eylül-kasım aralıkları oldukça sert rüzgarların estiği ve çoğu zaman dalış aktivitelerinin iptal olduğu bir zaman aralığı.