Ölüm Vadisi, Amerika Birleşik Devletleri

Kuzey Amerika

Ölüm Vadisi

İnsanlara Uygun Değil

Yaz aylarında burada klimalı arabanızı sürerken, bir sebepten bir yere çıkmak isterseniz, dışarı adımınızı atar atmaz bir güneş banyosuna maruz kalacaksınız. Her ne kadar banyo kelimesini kullansak da burada su bulamayacaksınız. Ölüm Vadisi, Mojave Çölü'nde bulunan ve aynı zamanda tüm Kuzey Amerika'da en sıcak, en kurak ve en alçak alan. Buradaki ortalama maksimum sıcaklık 47 santigrat dereceye kadar (117 Fahrenheit) çıkar ve bu eşi benzeri görülmemiş bir kızgın sıcaklık.

Vadi, 200 kilometre veya 125 mil uzunluğunda ve 10-20 kilometre (6-12 mil) genişliğinde. Etrafı da dağlarla çevrelenmiştir. Ayrıca aynı isimli bir ulusal parka ev sahipliği yapar. Las Vegas buradan sadece 2 saat uzaklıkta bulunur. Bu manzara kum tepeleri, kanyonlar, tuz tabakaları ve arka fonunda bulunan dağlar ile birlikte harika bir görüntü oluşturuyor. Buraya gelebileceğiniz en iyi (en yoğun) tarihler, Kasım-Nisan arasındaki zamanlar. Mart ve nisan aylarına doğru ünlü kır çiçeği sezonu açılır, bu dönemde buraya birçok sayıda ziyaretçi gelir ve pansiyonlar ağzına kadar dolar. Yaz aylarında bu cehennem sıcaklarını yaşamak çok şaşırtıcı, bu yüzden uzunca bir süre arabanızdan çıkabilmeyi beklemeyin.

Ölüm Vadisi'nde kalmak için bulacağınız yerler Beatty, Stovepipe Wells ve Furnace Creek isimli üç kasaba. Bunlardan hiçbiri gezilecek yerlere yakın olmadığı için, istediğiniz herhangi birini tercih edebilirsiniz.


Anahtar Bilgiler
  • Ölüm Vadisi Amerika'nın bir bölgesinde bulunur.
  • Rakımı 1218 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı LAS(Mc Carran Uluslararası, Las Vegas).
  • Para birimi, Amerikan Doları.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...