Ölüm Otobanı Neden ve Nasıl Bu İsmi Aldı?

Körfez Savaşı sırasındaki en büyük suç, ABD silahlı kuvvetleri tarafından Irak askerlerine karşı işlendi.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Savaş suçlarını düşünün. 1990'larda gerçekleşen Körfez Savaşı hakkında pek bir şey duymazsınız.

Savaş sırasındaki en büyük suçun ABD silahlı kuvvetli tarafından Irak askerlerine karşı işlendiğini öğrenince şaşırabilirsiniz. 1991 yılının Şubat ayında gerçekleşen olay günümüzde Ölüm Otobanı (Highway of Death) olayı olarak biliniyor.

22 Şubat 1991'de Irak, Sovyetler tarafından önerilen ve birliklerini Kuveyt'ten çekmesini gerektiren ateşkesi kabul etti. Ancak George H. W. Bush yönetimi, Irak hükümetinin ateşkesin kurallarına sadık kalacağına inanmadı.

26 Şubat 1991'in akşamında Irak ordusu dev bir koridor oluşturarak, Irak ile Kuveyt'i birbirine bağlayan 80 nolu Otoban üzerinden geri çekilmeye başladı. Tam o sırada koalisyon güçleri saldırıya geçti.

ABD ve Kanada hava kuvvetlerinin savaş uçakları, birlikte dağılma olmaması için koridorun başını ve sonunu bombaladı.

Sonraki birkaç saat boyunca koalisyon güçleri, kıstırılmış askerlerin üzerine yüzlerce bomba attı, herkesi katletti ve arazideki tüm araçları yok etti.

Ertesi sabah gün ağardığında, otoban ezilmiş araçlarla ve binlerce ölü bedenle darmadağın bir haldeydi. Bu otobana Ölüm Otobanı adı verildi.

Rahatsız edici şekilde, ABD hükümeti vahşeti kabul etmeyi reddetti ve hatta gayet aşikar olan savaş suçunun üzerini örtmeye çalıştı.

Amerikan yönetimi medyaya farklı bir hikaye anlatma girişimlerinde bulunmuş da olsa, gerçek zamanla ortaya çıktı. Amerikan kumandanlarına hiçbir zaman resmi soruşturma açılmadı veya yaptıkları için bir ceza verilmedi.

Savaşta ne olursa olsun galibiyet savı bir yere kadar anlaşılabilir, ama bu askerlerin hiçbir şansı olmadı.

Kaynak

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!