Napoli'de 36 Saat

İtalya'nın gözde ve uğuruna şiirler yazılan şehri Napoli'de gezgin ruhunuzu alın ve 36 saatlik bir maceraya
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Campani Bölgesi’nin merkezi olan güney İtalya şehri Napoli’nin, hem küçük hem de organize olmuş yozlaşma ve suç ile lekelenmiş unvanı vardır. Ama değişim ileriye yönelik gidiyor. Yeni vali, öncelikle şehrin bir duman gibi üzerini örten toplanmamış çöpleri kaldırarak ve kaos yaratan trafiği yeniden yönlendirerek adımlarını atıyor. Yükselişteki yenilikçi sanat akımı müzelerde, galerilerde ve hatta metro istasyonlarında, şehrin kültürel hazinesinin canlanışının göstergesi.

Cuma

Deniz kenarı turu | 16.00

Nisan ayında, arabaların deniz kenarı sokakları Via Ceracciolo ve Via Partenope’ye girişi yasaklandığından, bu trafik yüklü damarlar resmen yayalar için hoş bir deniz kenarı gezinti yeri haline dönüşüyor.

Mount Vesuvius’un harikulade manzarasını uzaktaki Capri Adası ve muhteşem gün batımı boyanmış gökyüzünü görmek için yolunuza devam edin. Daha sonra Villa Comunale Parkı’na kestirmeden ulaştıktan sonra, zili çalın ve sanat galerisi Studio Trisorrio‘nun saklı olduğunu avluyu bulacaksınız. 2011 yılının sonralarına doğru yeni bir sergi açan galeri, Rebecca Horn sergisini de içinde bulundurmak üzere, baş döndürücü provokatif şovlara ev sahipliği yapıyor.

Yaratıcı çiftler | 20.00

Yaratıcı çiftler | 20.00

Şehrin en yenilikçi yemeklerini, peynir bar ve ziyafet yerinde biftek sunan Squisitezze servis ediyor. Şef Mario Avvalone veya daha resmi bir dille Lu Stanza del Gusto’nun üst kattaki restoranından çekilen menü, renkli pastellerle duvardaki yazı tahtalarına işlendiğinden, mekana masadaki tabaklara kadar taşınan sıcak kalpli bir hava sunuyor. Kızarmış, küre biçimli, içi leziz kremalı pirinç ve deniz mahsülü ile dolu leziz Arancino Di Mare’yi kaçırmayın.

Aynı zamanda sizi yeniden canlandırılmış klasik espresso yüklü tatlı tiramisuye hazırlayacak, Campania merkezli mikro içki üreticisi Karma’nın da dahil olduğu birçok kaliteli el yapımı içkilerin yer aldığı iyi bir liste de bulunuyor. İki kişilik yemek yaklaşık 50 Euro.

CHIAIA emeklemesi | 23.00

Chiaia mahallesi, sanat galerileri ve butiklerle dolu olmasının yanında şehrin gözde gece hayatı noktası. Temmuz ayında açılan, renk renk desenler ve tahta sandık masaların üzerine yerleştirilmiş mumlar ile döşenmiş bar Barril’de durun. Geceyi standartları reddeden, Trip’in rahat atmosferinde bitirin. Sabahları çocuk partilerinden, geceleri temalı partilere kadar birçok çeşit eğlenceye ev sahipliği yapan ve dolgun kanepelerinde karanlık çöktüğünde içkilerinizi yudumlayabileceğiniz çok odalı bir buluşma yeri burası.

Cumartesi

Napoli’ye özgü dizaynlar | 10.30

Ciddi sartorialistler, İtalya’nın en iyi terzileri için Napoli’yi doldursa da adı duyulmamış takımlar için zaman ve birden fazla prova gerekiyor. Hızlı bir yenilenme için Napoli’ye özgü saygın kumaşçı E. Marinella‘dan el yapımı baskılı ipek kravat harika olabilir.

Kırmızı sos, beyaz gelato | 13.00

Kırmızı sos, beyaz gelato | 13.00

Kırmızı sosunuzu Napoli'nin yerlileriyle birlikte, sos karışımı içerisinde yüzen dolgun köfteleri bulunduran Polpette Al Sugo ile süssüz La Cantina di Via Sapienza‘da alın. Öğünü bütün haline getirmek için basit bir şekilde domates ve patlıcan ile hazırlanan Aum Aum makarnası ile başlayabilirsiniz

Tatlı için, fünikilerle ulaşılabilen vadi tepesi mahallesi Vomero’da bulunan Gelateria Bianco Bio’ya gidin. Alışılmadık tatlar denemek istiyorsanız çam fıstığı ve susam karışımını badem ile eşleştirin.

Akronim saat | 15.30

Akronim saat | 15.30

Şehrin artistik değeri, yenilikçi sanat düyansının Richard Serra, Anish Kapoor ve Jeff Koons gibi büyük isimlerini de yelpazesinde bulunduran Palazza Museo d’Arte Contemporanea Donnaregina ve Madre‘nin açılmasıyla çeşitlilik kazandı.

Sahne arkası izni | 18.00

Sahne arkası izni | 18.00

Teatro di San Carlo, Avrupa’daki en eski ve en güzel opera evleri arasında yer alır. Perde arkasına göz atmak isterseniz opera tarihi, antik kostümler ve 3 boyutlu uzaydan performanslar ile dolu Teatro di San Carlo’nun müzesini, tarihi arşivlerini ve Memus’u ziyaret edin. Giriş yeri Piazza del Plebiscito üzerinde.

Turta adamı | 22.00

Turta adamı | 22.00

Pizzanın doğum yeri Napoli’yi, turta yemeden ziyaret etmiş sayılmazsınız. Şehrin en iyi pizzacılarından biri olan ve çıkan yangından zarar görmüş olmasına rağmen girişteki çekirdek kalabalığı yararak geçeceğinizi göz önünde bulundurmazsak Pizzeria Gino Sorbillo için beklemeye devam edin. Sorbillo adını taşıyan pizzacıda; domates, mozzarella ve gevrek kabuk üzerinde fesleğen kullanılarak yapılmış geleneksel pizza Margherita için beklemeye değer (3.30 Euro).

Pazar

Pazar şekerlemesi | 10.00

Pazar şekerlemesi | 10.00

Zengin fındık kremalı kahvesi ile ismini yenileyen Il Vero Bar del Professore'de bir Caffè Nocciolato yuvarlayın (2.5 Euro). Daha sonra tatlı Ricotta ve şekerli turunçgiller ile doldurulmuş, yerel hamur işleri sfogliatelle üzerine yoğunlaşmış Galleria Umberto I yakınlarındaki La Sfogliatella Mary'ye uğrayın. Büyük fin-de-siècle çarsının büyüsüne kapılarak siparişini verdiğiniz sıcak Sfogliatella Riccia‘nın gevrek kabuğunun lezzetinin tadını çıkarın (1.70 Euro).

Tünel turu | 13.30

Tünel ve yeraltı mezar ağları şehrin altında devam ediyor ama yeraltındaki en heyecanlı yer olan ve “Sanat İstasyonları Girişimi" olarak adlandırılan 13 metro istasyonuna işlenmiş yenilikçi sanat çalışmalarının yer aldığını metroları mutlaka gezin. En yeni eklemelere hızlı bir tur atmak için 2011 senesinde açılan ve adeta video oyunlarının hayata dönmüş hali gibi görünen kaygan şeker renkli geçişleri ile Università istasyonunu takip edebilirsiniz. Daha sonra duvar panellerinin, yürüdükçe sizde hareket eden deniz izlenimi uyandıracağı, harikulade konik bir tavan aparatının gökyüzündeki ışığı aşağıya taşıdığı ve diğer muhteşem mozaiklerin örtüsünün kaldırıldığı Toledo İstasyonu’na devam edin.

Eğer gidecekseniz

Eğer gidecekseniz

Tarihi merkezde 20.yüzyıl şehir evi Hotel Palazzo Decumani bulunuyor. Otelin döner merdivenleri etrafına dizilmiş 28 stil odası var ve oda fiyatları 100 Euro’dan başlıyor.

Romeo Hotel‘in 83 hoş odası, Hermès koltukları ve Philippe Starck kanepeleri gibi hayatı kolaylaştıran eşyaları, çatı katı havuzu, sushi barı ve 2013 yılında yeni bir Michelin yıldızı kazanmış restoranı bulunuyor.

Kaynak

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!