Mondulkiri, Kamboçya

Afrika

Mondulkiri

Yüksek rakımda dönemeçli dağ yollarından Mondulkiri’ye doğru ilerledikçe soluduğunuz temiz hava serinleyecek ve gür ormanlar ile karşılaşacaksınız. Burası yeni yerler keşfetmek ve Kamboçya’nın düşük rakımlı sıcak topraklarından kaçmak için harika bir bölge.

Başkentin karmaşa ve gürültüsünden kaçmanızı sağlayan Mondukiri, size doğayla yeniden iç içe olma fırsatı sunar. Burası Kamboçya’nın en büyük eyaleti olmasına rağmen aynı zamanda en seyrek nüfuslu (km2 başına 4 kişi) bölgesi olduğundan yeterince boş alan bulabilirsiniz. Buranın trajik bir tarihi hikâyesi yoktur..

Vietnam sınırında olan bölgede, Việt Cộng Üssü (Batı kaynaklar tarafından Vietnam Savaşı sırasında Ulusal Kurtuluş Cephesine verilen isim) savaş boyunca Amerika'nın acımasız saldırılarına maruz kalmış. Hala burada bombaların açtığı çukurların izlerini görebilirsiniz. Bunlar yaşandıktan sonra Kızıl Kemerler bölgenin kontrolünü ele geçirip burada faaliyet göstermişler. Bu bölgenin günümüzde daha huzurlu bir yer olduğunu söylemekten mutluluk duyuyoruz.

Burada çevre-bilim ve hayvan hakları savunucuları arasındaki mücadelenin devam ettiğini söylemek durumundayız. Mondulkiri kaçak avlanmaya karşı yasalarla korunur. Dağ ve ormanların olmasının en büyük faydası, şelaleler. Bunlara göz atmak isteyeceksiniz.

En büyüğü Bou Sra Şelalesi. 5 farklı alana, 23 ilçe ve 98 köye ayrılan bölgedeki her detaya değinmek zor. Başkenti kaplayan bu bölge muhtemelen gideceğiniz yerlerin başında yer alıyor.


Anahtar Bilgiler
  • Mondulkiri Kamboçya’da yer alıyor.
  • Rakımı 800 m.
  • Ulaşım sağlayan en uygun havaalanı PNH (Phnom Penh International, Phnom Penh).
  • Para birimi Kamboçya Rieli.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...