Melbourne, Avustralya

Okyanusya

Melbourne

Avustralya'nın En Kültürlü Şehri

Melbourne, Avustralya'nın ikinci büyük şehri ve Güney Victoria eyaletinin başkenti. Dünyanın en "Yaşanabilir" şehirleri listesinde üst sıralarda yer alıyor. Şehir mimarisi, sahip olduğu müzeleri ve parkları ile ziyaretçileri günlerce meşgul edebilecek hoş bir şehir. Tarihi ve mimarisi ilk olarak 1800'lü yılların başlarında Avrupalılar tarafından düzenlenmiş. 19. yüzyılda ise beklenmedik bir zenginlik ve emlak patlaması yaşamış. Bu geliştirmeler ise şehir üzerinde kalıcı bir etki bırakmış.

Takip eden yüzyıl içerisinde, bu eski binalarının yerine daha yüksek binalar yapılması için çalışmalara başlanmış. Neyse ki bazı tarihi yapılar bozulmamış ve hala birkaçı şehrin içerisinde dağınık da olsa yerlerini korumaya devam etmişler. Bu yapılar içerisinde mutlaka görmeniz gerekenler: Flinders Street Tren İstasyonu ve Eski Melbourne Hapishanesi. CBD gibi bazı modern yapılarını da keşfetmelisiniz. (ve tırmanmalısınız!) Göçmenlik Müzesi ve Polis Müzesi gibi müzeler şehrin görülmesi gereken yerleri arasında. Ayrıca birkaç gününüzü Carlton Bahçesi içerisinde bulunan Melbourne Müzesi'ni gezerek harcayabilirsiniz. Bilim ve Yaşam Galerisi'nde etkileyici dinozor iskeletleri de bulunmakta.

Melbourne'a gelip şehrin size sunduğu hoş parkları gezmeden gitmek düşünülemez. Kraliyet Botanik Bahçeleri ve Flagstaff Bahçeleri şiddetle tavsiye edilir. Bu şehirde yapacak olduğunuz bir gezi ne kadar ilginç ve etkileyici olur, düşünebiliyor musunuz? Fakat buradan ayrılmadan önce buradaki güzel plajlardan, gece hayatından ve restoranlardan bahsetmeliyiz (Göçebe bir şehir olduğundan mutfağı çok çeşitli). Bütün bunların çok güzel şekilde harmanlandığı denize nazır mahalle St. Kilda'yı tavsiye ederiz.


Anahtar Bilgiler
  • Melbourne, Avustralya'nın Victoria Bölgesi'nde yer alıyor.
  • Nüfusu 4,246,375.
  • Rakım 26 m.
  • Ulaşımı sağlayan  en uygun havaalanı  MEL(Tullamarine, Melbourne)
  • Para birimi Avustralya Doları.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...