Marakeş, Fas

Afrika

Marakeş

Fas'ın Özeti Olan Şehir Marakeş

Eski imparatorluk şehirlerinden biri ve Fas'ın en büyük dördüncü kenti. Eğer Fas'ın tamamını içerecek, onun özetini aktaracak bir şehir seçecek olsaydık bu muhtemelen Marakeş olurdu (Şehrin adının kökeni, ülkenin şuan ki İngilizce adından geliyor).

Buranın doğal manzarası ile başlayacak olursak, arka plandaki muazzam Atlas, yarım günlük sürüş mesafesindeki Sahra ve yine aynı uzaklıktaki Atlantik ile turistlere harika bir Fas sunan Marakeş'i, kesinlikle görmeniz gerekir. Ayrıca şehir, diğer duraklara geçişler için mükemmel bir nokta ve burada biraz zaman harcamak için sağlam sebepler sunar.

Marakeş'in içinde bulunan eski Medine ve şehrin modern tarafı Gueliz gibi yerler karşıtlıklar barındırır. Turistlere göre Medine, birçok gezinti alanını içerir. Bazı pazar yerleri ile bitişik olan Djemaa El-Fna Çarşı Meydanı ise keşfe başlamak için en iyi yer (Ki burası özellikle gece hareketlenir). Aktivitelerin kaotik merkezi olan bu yerde, meydanda takılmak ve labirent şeklindeki sokakları keşfetmekten keyif alacaksınız. Neyse ki mağaza çığırtkanları sadece 'biraz' ısrarcı.

Burada hediyelikler, ayakkabılar, baharatlar, elbiseler ve daha birçok şeyi satın alabilirsiniz. Ayrıca kokuları ve atmosferi sizi sarhoş edebilir. Her şeyin bütün bunlarla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız, sizin için güzel bir haberimiz var. Hayır, daha yeni başlıyorsunuz. Şehrin bir çok bölümünden görülebilen 12. Yüzyıl Koutoubia Camisi (Özellikle 70 metreden uzun minaresiyle), en önemli abidelerinden biri.

Karmakarışık dekorasyonu ve içindeki çarpıcı avlularıyla Ben Youssef Medresesi ve aynı şeyleri söyleyebileceğimiz Saadian Mezarları (1554-1659 yıllarında burada yaşamış olan Saadi Hükümdarlığı'nın 60 üyesi bu mezarlara gömülü), Marakeş'te görülmesi gereken yerlerden bir kaçı. El Bahia Sarayı ve Dar Si Said Müzesi, (Fas'ın el zanaatları ve sanatlarını içeren) diğer görülmesi gereken kültürel yerlerden.

Marakeş'in dışında yetişen hurma bahçeleri ve Majorelle kaktüs bahçelerinden özellikle bahsetmek istedik. Bu alanlarda gezilip görülecek yerler arasında olmayı hak ediyor.


Anahtar Bilgiler
  • Fas'ın Marakeş bölgesinde bir kent.
  • Nüfusu 928.850.
  • Rakımı 468 metre.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı RAK (Menara, Marakeş).
  • Konuşulan anadil, Arapça. İngilizce seviyesi ise düşük.
  • Marakeş, başarılı uluslararası hava bağlantı ağıyla, Fas'a yapılacak bir gezi için iyi bir başlangıç noktası.
  • Para birimi Fas Dirhemi.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...