Ljubljana, Slovenya

Avrupa

Ljubljana

Avrupa'nın Keşfedilmemiş Elması

Bilirsiniz, bazı şehirler gerçekten fantastik olduğunu size hissettirir ama biri, mutlaka görülmesi gereken yerlerden bahsederek bunu başarabilir mi?

Avrupa'nın en küçük başkentlerinden biri olan Ljubljana, Slovenya'nın başkenti. Bazı şehirlerin bir hayli fantastik ve ender rastlanan bir güzelliğe sahip olduğuna tanık olmuşsunuzdur. İşte bu şehirlerden biri de Ljubljana'dır.

Ljubljana'nin tarihi Romalılar'ın sonradan kalıcı yerleşim yeri olacak askeri birliği kurduğu M.Ö 50'li yıllara dayanır. Yüzyıllar boyunca Hunlar, Slavlar, Franklar, Macarlar ve Avusturyalı'lar, hatta Napolyon bile bu şehri yönetmeye gelmiş. Roma Dönemi'nden kalma yıkıntılar ve pastel renklerine boyanmış evleriyle tarihi kent, geçmiş yüzyıllardan bize kalan miras gibidir.

Sembolik Ejder Köprüsü ve ard arda dizilmiş Üçlü Köprü bu şehirde mutlaka görülmesi gereken köprüler dizisinden birkaçıdır. Nehrin sonunda Ortaçağ'dan kalma evler, yerini dükkanlara, barlara ve restaurantlara bırakır. Aynı zamanda birkaç kiliseye ve oldukça yaşanılabilir bir şehir meydanına sahiptir. Sadece yayalara ait olan bu meydan dolaşmak için mükemmeldir. Nehrin karşı tarafında, belki de en dikkate değer gezilmesi gereken yer olan Ljubljana Kalesi bulunur, (adres bilmecesini çözmek için bu makaleye başladık.) şehrin dört bir yanından görebileceğiniz manzaralar sunar.(Uzakta muhteşem Kamnik Alpleri bulunur.) Ljubljana Kalesi'nin yanında bir opera ve sayısız güzel müze bulunur. Ulusal Müze (Taş Devri'nden şimdiye kadar olan ulusal tarihi içerisinde barındırır.), Slovenya Doğa Tarihi Müzesi (Tamamen mamut iskeletine ev sahipliği yapar.), Ulusal Galeri ve Modern Sanat Sadece kültürel ve tarihi bir şehir değil ayrıca Tivoli Parkı'yla ve Botanik Bahçesi'yle muhteşem bir doğaya sahiptir. Ljunljana'ya geldiğinizde, bol bol kültür, tarih ve doğa biletine sahipsiniz.

Bunların dışında Ljunljana, on binlerce öğrenciye ev sahipliği yapar. Bu yüzden emin olabilirsiniz ki burası bir hayli canlı olan gece hayatına da sahiptir. Nehir boyunca bir yürüyüşe çıkın. Bir saat sonra ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Ljunljana'ya ilk geldiğimizde bize bu şehri Prag'ın daha az turist bulunduran versiyonu olarak tanıtmışlardı. Aslında doğru olmasına rağmen, kompaktlığı nedeniyle bize daha çok Salzburg'u anımsattı. Her neyse, bizce kesinlikle ziyaret etmeyi hak eden bir şehir.

Not: Ljubljana, Slovenya'da bir geziye başlamak için iyi bir giriş noktasıdır çünkü, uluslararası havayolu bağlantısı çok yönlüdür.


Anahtar Bilgiler
  • Ljubljana, Slovenya'nın başkenti.
  • Nüfusu 282,994.
  • Rakım 297 m.
  • Ulaşımı sağlayan en iyi havaalanı LJU'dur. (Brnik, Ljubljana)
  • Konuşulan anadil Slovence'dir, yerel halkın İngilizce seviyesi ortalama düzeyde.
  • Para birimi Euro.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...