Kuzey Işıklarına Gemiyle Yolculuk

Norveç kıyıları boyunca yapacağınız bir gemi seyahatinde tarifi zor ve büyüleyici kutup ışıklarını göreceksiniz.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Yazan: Karen Bowerman

MS Midnatsol Limanda

MS Midnatsol Limanda

Seyahat edenlerin, en harika doğa olaylarından biri olan Kuzey Işıkları'nı veya diğer adıyla Kutup Işıkları'nı yakalamaya çalıştığı bir zaman dilimindeyiz. Görmeniz garanti olmasa da, Kutup Dairesi olarak da bilinen 66 derece enleminden yukarıdaysanız şansınız var. Bir yolcu ve ikmal gemisi olan MS Midnatsol (MidnightSun’ın Norveççesi), Norveç’teki Tromso kasabasını terk ederek kıyı boyunca kuzeye, Rusya sınırındaki Kirkenes kasabasına doğru ileriliyor.

Dalgaların arasında seyahat

Dalgaların arasında seyahat

Midnatsol, 1893 yılından beri Norveç kıyılarında seferler yapan gemi filosu Hurtigruten’in bir üyesi. Geminin bekleme salonunda panoramik bir görüş açısı bulunmasına rağmen, güvertede etrafınızı çevreleyen otantik havayı hissedebilirsiniz. Rüzgâr acıtıyor ve zemin ince buz ile kaplanıyor ancak manzara büyüleyici. Dev dağlar denizin ötesinde yükselirken, alçak adalar karlı kıyıların arasına serpiştirilmiş şekilde duruyor.

Honningsvag’da kar fırtınası

Honningsvag’da kar fırtınası

Gemi, yük almak için Hammerfest’te mola verdikten sonra, kısa bir mesafede bulunan North Cape’e yapılması planlanan seyahat için bir balıkçı kasabası olan Honningsvag’a gidiyor. Cape, dimdik kayalıkları ve harika deniz manzarası ile Avrupa’nın en kuzey noktası olarak biliniyor (öyle olmadığı söylendiği halde). Kar fırtınaları yolu aşılmaz hale getiriyor ve buraya varışınızın ardından birkaç dakika içinde görüş sıfıra iniyor.

Açık gökyüzü, Honningsvag

 Açık gökyüzü, Honningsvag

Fırtınanın başlamasından 10 dakika kadar sonra, gökyüzü yeniden açılıyor. Bu, havanın bu bölgede ne kadar değişken olabileceğinin bir göstergesi. Yerel müze küratörü, bu durumla nasıl başa çıktığını şöyle açıklıyor: “Soğan gibi yaşıyorum. Kat kat giyiniyorum.” Dışarıda güneş yeniden parlıyor. Yeni yağan kar kırık kristaller gibi bembeyaz parıldıyor.

Kuzeye yolculuk

Kuzeye yolculuk

Midnatsol dalgaların arasında yalpalayarak ilerliyor. Denizi yarıyor ve koyu, dar fiyortlara doğru gidiyor. Evler kıyı boyunca uzanırken, soğuk hava kendini hissettiriyor. Nordkinn Yarımadası’nda bulunan Kjollefjord’daki küçük gizli koy mürekkep mavisi suyu ile tıpkı bir havuz gibi güneş ışığı altında parlıyor.

İzole edilmiş topluluklar

İzole edilmiş topluluklar

Bu gizli koya girince gruplar halinde kümelenmiş evler sizi karşılıyor. Bu izole edilmiş ada topluluğunun hayatla bağlantısı açısından önemli olan gemi, çocuğunun arabasını iten, yerel halktan bir kadını ve kürklü giysileri içindeki bir turist grubunu almak için duruyor.

Kirkenes’de gemiden karaya çıkış

Kirkenes’de gemiden karaya çıkış

Güney’de Bergen’den başlayan ve Tromco üzerinden Kirkenes’e doğru Norveç kıyıları boyunca yapılan yolculuk yaklaşık yedi gün sürüyor. En kuzeydeki kasaba Rusya’ya o kadar yakın ki, tabelalarda Kril ve Norveç alfabesi birlikte kullanılmış. Yolcular gemiden karaya çıktıktan sonra, yerel lezzetlerden biri olan kral yengeç avına çıkabilir veya Rusya sınırına doğru geziye gidebilirler.

Donmuş gölde gezinti

Donmuş gölde gezinti

Kirkenes’deki bir diğer seçenek de husky cinsi köpeklerle gezintiye çıkmak. Havlama ve uluma sesleri birbirine iple bağlı husky grubuna yol gösteriyor. Gezinti, donmuş gölün üzerinde, gümüş rengi huş ağaçlarının arasında devam ediyor. Köpeklerin iplerini elime almayı denedim ancak köpekleri kontrol etmek hayli zordu.

Cloudberry içmek için mola

Cloudberry içmek için mola

Yolun yarısında, sıcak cloudberry içmek için mola veriyoruz. Tadı frenk üzümüne benzeyen bu içecek son derece tatlı. Mola esnasında masmavi gözleri ışıl ışıl parlayan köpekler oturuyor, biraz soluklanıyor.

Grubun lideri kördü ama oldukça korkusuzdu, yoluna devam etme konusunda ortağına çok güveniyordu.

Samiler'le tanışma

Samiler'le tanışma

Samiler, Norveç’te bulunan etnik bir grup. Lavvu adı verilen çadırların içindeki banklar ren geyiği postlarıyla dekore edilmiş ve ateşin üzerinde demlenen couldberry çayıyla dolu bir çaydanlık var. Tüm bunlar turistler için düzenlenmiş. Samiler'in yaşam tarzı hakkında bilgi sahibi olmak güzel bir deneyim. Onları şarkı söylerken de dinleme fırsatımız oldu. Herkesin, bir arkadaşı tarafından onun onuruna bestelenmiş kendi şarkısı var.

Işık şöleni başlıyor

Işık şöleni başlıyor

Kuzey Işıkları, ilk bakışta gökyüzü nazik fırça darbeleri ile boyanmış gibi gözüküyor. Samiler'in, ışıkların atalarının ruhları olduğuna inanması boşuna değil.

Kirkenes üzerindeki kuzey ışıkları

 Kirkenes üzerindeki kuzey ışıkları

Işıklar, güneşten gelen elektrikle dolu parçacıkların dünya atmosferiyle çarpışması ile oluşuyor. Bu çarpışma sonucunda muhtaşam bir manzara ortaya çıkıyor. Beyaz şeritler gölün üzerinde doğal bir lazer şov yaparken yeşil ışıklar gökyüzünde girdaplar oluşturuyor. Kameralar hemen çekime başlıyor. Yukarıda, gökyüzünde harika bir şölen var.

Kaynak

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!