Kuş Atlası Gönüllülerini Arıyor!

Türkiye’de üreyen kuş türlerine dair bilgi toplayarak bu türlerin dağılım haritalarını ve tehlike seviyelerini ortaya çıkarmayı hedefleyen, üçüncü ve son yılına girdi.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Yazı: Yaz Güvendi

Fotoğraf: Ahmet Emre Kütükçü

Yüzden fazla gönüllünün destek verdiği Üreyen Kuş Atlası projesinin, hedeflerini tamamlayabilmesi için daha fazla gönüllüye ihtiyacı var. Atlas projesi kuş gözlemcilerinin katılımıyla ülke çapında yürütülüyor ve üreyen kuşların dağılımı haritaya işleniyor.

Proje sorumlusu Lider Sinav, Magma’ya konuştu: “Hedefimizin henüz yarısına ulaşabildik. Bu yılın ilkbahar ve yaz aylarını çok iyi değerlendirmemiz, daha çok gönüllüye ulaşmamız gerekiyor. Gönüllülerin illa kuş gözlemcisi olmasına gerek yok. Gözleme çıkabilmemiz için araç ve bilgi desteğine ihtiyacımız var. Aracı olan kuş sevenler de arazi çalışmalarımıza büyük destek verebilir.”

Proje sayesinde zaman içerisinde türlerin dağılımında yaşanan değişimler takip edilebilecek. Atlas çalışmasının gelecekte, Türkiye’de gerçekleştirilecek kuş araştırmaları ve alan koruma çalışmaları için temel teşkil etmesi bekleniyor.

Kuş Atlası’nın sitesindeki katılım formunu doldurarak projenin gönüllüsü olabilirsiniz!

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!