Kudüs, İsrail

Asya

Kudüs

Kutsal şehir dünya’da Kudüs’ten daha eski ve daha büyüleyici bir şehir var mıdır? İsrail’in Başkenti ve 3 büyük dinin (Yahudilik, İslamiyet ve Hristiyanlık) kutsal merkezi. Binlerce yıllık tarihiyle şehrin, ziyaret eden herkeste -dini amaçla olsun veya olmasın- kalıcı bir etki bırakacağı kesin. Bazı şehirler var ki, tarihi yapıların birinden diğerine gidersiniz ancak bu yapılar bir bütün oluşturmaz.

Kudüs gibi şehirlere adım attığınız andan itibaren tarihin içine gömülürsünüz ve şehir siz burayı terk edene kadar, sizin şimdiki zamana dönmenize izin vermez (en azından daha modern olan Batı Kudüs’e gidene kadar).

Kudüs’ün eski şehir merkezi bir harikalar diyarıdır. Kocaman duvarlar ile çevrili ve 4 bölüme ayrılıyor: Hristiyan Bölgesi, Yahudi Bölgesi, Müslüman Bölgesi ve Ermeni Bölgesi. Yüzlerce yıllık insanlık tarihi burada birikmiş ve buradaki sprituel, duygusal ve tarihi atmosferi anlamak için dindar biri olmanıza gerek yok. Ağlama Duvarı, Mescid-i Aksa ve Hz.İsa’nın mezarının olduğu iddia edilen Kutsal Kabir Kilisesi birbirine yakın bulunur.


Anahtar Bilgiler
  • Kudüs, İsrail'in Yerushalayim Bölgesi'nde yer alıyor.
  • Nüfusu 890.428.
  • Rakımı 780 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı JRS (Atarot, Jerusalem).
  • Para birimi Yeni İsrail Şekeli.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış

İlgili İçerikler

Ucuz bilet bulunuyor...