Korcula, Hırvatistan

Avrupa

Korcula

Mini Bir Dubrovnik

Split ile Dubrovnik arasında yer alan Korcula, Peljesac yarımadasının sadece Hırvatistan’a ayrılan kısmındaki, aynı isimli adada bulunur. Korcula’ya "mini Dubrovnik" adının verilmesinin nedeni, Dubrovnik’e çok yakın olmasından gelir. Bir diğer nedeni ise, tıpkı Dubrovnik gibi Orta Çağ dönemini yansıtması.

Korcula’yı görmek için bu şehre gelirken, yol boyunca eski bir kent görüntüsüne şahit olacak ve ilerlerken adayı keşfedeceksiniz. 47 kilometre kadar bir mesafe uzunluğunda olan, dağlık ve yeşil çamlar ile kaplı bu arazide yürüyerek ya da bisiklet ile keşifler yapabilirsiniz.

Bu ada sakin ve tenha plajlarla dolu. Burada bisiklet kiralayarak gezmekten, yüzme takımlarınızı getirmekten ve etrafta keşfe çıkmaktan başka birşey düşünebilir misiniz?

Korcula’da, Romanesk-Gotik mimari izlerini taşıyan St. Mark Katedrali, şehrin görülmesi gereken en önemli tarihi yapısı. Fakat garip bir şekilde şehrin ana temasını daha çok Venedik Gotik mimarisi oluşturuyor. Venedik dönemini yansıtan şehir duvarları ve kulelerinin yanı sıra, aristokratlara ait Venedik sarayları da Korcula’daki tarihi dokuyu tamamlıyor.


Anahtar Bilgiler
  • Korcula, Hırvatistan’ın Dubrovnik-Neretva Bölgesi'nde yer alır.
  • Nüfusu 5,634
  • Rakımı 1 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı, Split Havalimanı(SPU).
  • Kullanılan resmi para birimi, Hırvat Kunası.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...