Kopenhag’ın En Hip Muhiti

Michelin yıldızlı restorandan gurme alışverişe ve tasarıma, Kopenhag’ın yükselen semti Jaegersborggade’de uğrayıp alışveriş yapmaktan keyif alacağınız 6 önemli adres.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Hazırlayan: Itır Yıldız

“Buralarda 10-15 yıl önce hiçbir şey yoktu.” pekala bir Kuzey Avrupa ülkesinde de kurulan bir cümle olabiliyor. 2000’lerin başında Kopenhag’a gitmiş olsaydınız, şu an kentin en hip semtinde yapacak bir şey bulamazdınız. Günümüzde ise tasarım ve gastronomi denince kentin Norrebro mahallesinin kuzeybatısına denk düşenJaegersborggade ayrı bir ilgiyi hak ediyor. Bundan 10-15 yıl önce bugünkü mekanların hiçbirinin olmadığı mahalle, bugün yeme-içmeden tasarıma yaratıcı dünyanın gözbebeği. Jaegersborggade’deki hareketin başlatıcıları Noma’nın eski aşçılarından Christian Puglisi ve sommelier Kim Rossen. İkili, 2010 yılında mutfakta deneysellik ve tabakta lezzet konusunda iddialı restoranları Relae’yi açınca, şehrin dinamikleri bu tarafa doğru kaydı. Onu daha sonra kahve zinciri Coffee Collective, seramik atölyesi Inge Vincents, şarap evi Manfreds gibi mekanlar takip etti; mahalle her yıl yeni ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor. Bu muhite yolunuz düştüğünde yemekten tasarıma, uğrayıp alışveriş yapmaktan keyif alacağınız 6 önemli adres var.

RelaeJaegersborggade 41, 2200

+45 3696 6609

restaurant-relae.dk

İlk bakışta Michelin yıldızlı bir gastronomik restorana benzemeyen Relae, Jaegersborggade’nin ilk popüler sakini. Sade tasarımın en uca taşındığı, ham ahşap malzemelerin öne çıktığı restoranda toplam 12 masa bulunuyor. Dört ve yedi parçadan oluşan iki ayrı menünün biri vejetaryen. Her gün değişen menüde de sadelik ve lezzet esas alınmış. Kullanılan ürünlerin yüzde 90’u organik, aynısı şaraplar için de geçerli. Önden gelen, tere ve işlenmemiş süt ile kaplanan olgunlaşmamış çilekler ve bir çiçek buketi gibi sunulan 12 çeşit ottan oluşan salata şaşırtıcı tatlar. Genel olarak her bileşenin farklı karakterlerden oluştuğu tabaklarda, damakta birleşerek ortaya çıkan lezzetler insanda gerçek bir keşif duygusu yaratıyor. Bu başarıda şef Christian Puglisi ve sommelier Kim Rossen’in Noma çıkışlı olmasının da payı olduğunu belirtmekte fayda var. Çok küçük bir bodrum katında hizmet verdiğinden dolayı rezervasyonsuz yer bulmak zor. 4 parçalık menü 60 Euro; 7 parçalık menü ise 100 Euro. Çarşamba-cumartesi 17.30-00.00 arasında açık. Cuma ve cumartesi günleri 12.00-13.30 arasında öğle yemeği de servis ediliyor.

ManfredsJaegersborggade 40, 2200

+45 3696 6593

manfreds.dk

Manfreds aslında küçük bir şarapevi ve bistro. Sıcak ortamında konuklarını özel yapım şaraplar ve ona eşlik edecek mevsimlik sebzeler, kırmızı ve beyaz et çeşitleriyle ağırlıyor. Aynı mahallede konumlanan, Michelin yıldızlı meşhur restoran Relae ile aynı ekipten doğan Manfreds, Kopenhag’daki ilk doğal şarap barı. Şüphesiz, Jaegersborggade’ye uğrayacaksınız; Manfreds’ten birkaç şişe şarap kapmalısınız

Karamelleriet Jaegersborggade 36, 2200

+45 70 23 77 77

karamelleriet.com

Dükkandan içeri girdiğinizde, sağ tarafınızda Almanya’dan getirtilmiş dev, eski bir makine sizi karşılıyor. Çalışanlar tezgah başındayken karamel yapımını baştan sona izleyebiliyorsunuz. Raflarda sıralanmış ambalajlarda çikolatalı, meyveli, hindistan cevizli, likörlü, naneli çeşit çeşit karamel bu tadın müptelaları için sonsuz bir mutluluk sebebi. Buraya özgü özel bir hediye almak isterseniz de uğrayabilirsiniz.

Meyers Bageri Jaegersborggade 9, 2200

+45 25 10 11 34

meyersmad.dk

Danimarkalı şef ve girişimci Claus Meyer’in fırını, organik ekmeklerden kek ve kurabiyelere, ağızlara layık lezzetler barındırıyor. Neredeyse sadece beş kişilik kapasiteye sahip mekanın önünde zaman zaman kuyruklar oluşabiliyor, yine de yılmayın ve çikolatalı tarçınlı sarmaları ‘kanelsnurrer’lerden kendinize bir(kaç) paket yaptırın!

Keramiker Inge Vincents Jaegersborggade 27, 2200

+45 3696 6850

vincents.dk

Inge Vincents’ın seramik atölyesi; tasarım, yeme-içme, moda gibi yaratıcılığın çeşitli dallarında çıtayı yüksek tutan bu sokağın en iyi örneklerinden biri tanesi. Randevu alarak seramiklerin yapılışını izleyebileceğiniz gibi, zamanınız olmasa bile butik olarak işlev gören ön tarafındaki minik alana uğrayıp alışveriş yapabilirsiniz. Her fincanın, bardağın, tabağın el yapımı olarak bir tek üretilmesinden dolayı yegane olan parçalar incecik, çok özgün ve zarif. Hediyelik için mükemmel bir seçim. Pazartesi-perşembe 10.00-17.00; cuma-cumartesi 11.00-16.00 arasında açık.

KaktusJaegersborggade 35, 2200

+45 2341 5918

kaktuskbh.dk

Adı üstünde tam bir kaktüs cenneti. Dükkanın önünden geçerken sizi durdurup kendine baktıran bir güzelliği, zarif bir tasarımı var. İçeriden sokağa taşan irili ufaklı dikenli güzellerin yüzünüze tebessüm kondurmaması im-kan-sız! Kaktüsü alıp yanınızda nasıl götürürsünüz bilemiyoruz ama belki teması kaktüs olan heykelcikler veya posterlerde karar kılabilirsiniz. Bakmadan geçmeyin. Salı-cuma 11.00-19.00; cumartesi 10.00-16.00 arasında açık.

Bone'dan daha falza içerik için: http://bonemagazine.com/

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!