Kinmen, Tayvan

Asya

Kinmen

Soğuk Savaş Adası

Kinmen, küçük takımadalardan oluşuyor. En büyük adası olan Greater Kinmen, kelebek şeklinde ve Çin anakarasına yaklaşık olarak 5 kilometre uzaklıkta. Kinmen, aynı zamanda, Xiamen'e de çok yakın bir konumda yer alıyor. Şimdiye kadar Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yönetilen Kinmen takımadaları, Tayvan’da bulunuyor.

1950’li yıllarda gerçekleşen, birinci ve ikinci Tayvan Krizi sırasında,dünyanın ilgi odağı haline gelen Kinmen takımadaları, Çin tarafından aralıksız bombalanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri, Çin’e, geri çekilmez ise nükleer silah kullanacağını belirterek gözdağı vermiştir.

Bazı söylenenlere göre Kinmen'den daha iyi bilinen Mao Tayvan kara parçasına bağlanan son şehirlerden biri. Hala da devam ediyor. Dünya tarihindeki rolü, küçük yerlerin dünya tarihinde nasıl eğlenceli hale geleceğiyle ilgilidir. Askeri atikliği yüksek oranda Kimnen'e bağlı kalmış, son zamanlarda bilinmezliğe doğru gitmiştir. Günümüzde bile hala, Kinmen’in her yerinde, tarih boyunca yaşanan olayların izi (Kinmen’in plajlarının hepsi, işgali önleyen taş bloklardan ya da madenlerden arındırılmamıştır ve şehrin karayolları ve uçak pistleri de hala o dönemin izlerini taşımaktadır.) aşikar şekilde durmaktadır. Kinmen’in askeri tarihi ile ilgili tüm bilgiyi merak edenler ya da Çin ve Tayvan’ın 20. yüzyılda bölgedeki etkilerini öğrenmek isteyenler için, Kinmen'in bizzat kendisi, iyi bir rehber olacaktır.


Anahtar Bilgiler
  • Kinmen, Tayvan Bölgesi'nde yer alan bir takımada.
  • Rakımı 33 metre.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı, Kinmen Shang Yi Havalimanı (KNH).
  • Para birimi, Yeni Tayvan Doları.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...