Kilimanjaro Dağı, Tanzanya

Afrika

Kilimanjaro Dağı

Görkemli Kilimanjaro

Turistler, avlanma sebebiyle ya da kültürel deneyimler için Tanzanya'nın kuzeyindeki Kilimanjaro Ulusal Parkı'na gidebilecek olmalarına rağmen uğramadan geçerler. Görkemli Kilimanjaro Dağı, Afrika'nın en ikonik cazibe merkezlerinden biri ve buraya gelmeniz için tek neden, tırmanış yapabilecek olmanız.

Aktif olmayan strato-volkanı, 5.895 metre veya 19.341 ft yüksekliğe ulaşıyor. Düz ve kuru bozkır manzarası ile ön plana çıkan karla kaplı konik tepesi görülüyor. Bu kuru alan aşama aşama daha yeşil ve tırmanabileceğiniz bir alana dönüşüyor. Kibo, üç volkanik koniden en yüksek olanı. Dolayısıyla buraya ait Uhuru Tepesi de en yüksek nokta olarak ifade edilebilir.

Tırmanma, yılın tüm zamanları yapılabilir ancak, kurak (haziran/temmuz aylarından ekim ayına kadar) zamanlar tırmanış için en uygun zamanlar. Zirveye ulaşabilmek için 6 farklı rota var, fakat Marangu rotası en yaygın olarak kullanılan ve yol olarak da tırmanış için en uygun olanı. Bu süreç yaklaşık 5 veya 6 gün (alıştırma sürenize göre değişmekte) sürüyor. Konaklama için ise, çadırlar yerine kulübeleri tercih etmenizi öneririz.

Afrika'da görmeniz gereken pek çok yer var ancak bunlar arasında en kolay ulaşılabilir olanı Kilimanjaro. Buradan sadece 30 kilometre uzaklıkta (tırmanış yapanların kullandıkları ana kasaba) ise İstanbul, Amsterdam ve Nairobi gibi şehirlerden gelebileceğiniz Kilimanjaro Uluslararası Havaalanı'nı (JRO) bulacaksınız.


Anahtar Bilgiler
  • Kilimanjaro dağı, Tanzanya'nın bir bölgesi.
  • Rakımı 5826 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı JRO(Kilimanjaro).
  • Konuşulan ana dil Svahili İngilizcesi ve İngilizce seviyesi oldukça yüksek.
  • Para birimi Tanzanya Şilingi.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...