Kedileri İnsanlar Değil, Kediler Evcilleştirmiş

Günümüz evcil kedilerinin birden fazla atası olduğu anlaşıldı.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Foto: ÖZGÜN EMRE CAN / OXFORD ÜNİVERSİTESİ

İnsan ve kedi birlikteliği özellikle tarım toplumunun gelişimiyle ortaya çıktı. Kedilerin evcilleştirilmesi hipotezine göre yabani kediler tarım yerleşimlerinin yakınındaki fareleri avlamak için insanlara yaklaştı ve insanlar da fare gibi kemirgenleri kontrol altın tutabilmek için kedileri yanlarında barındırmaya başladı. Washington Üniversitesi’nden Fiona Marshall’a göre ise kediler kendi kendilerini evcilleştirmiş olabilirler.

Kedilerin bundan yaklaşık 10 bin yıl önce Mezopotamya’da evcilleştirildiği biliniyor. Ancak Plos One Dergisi’nde Jean Denis Vinge ve ekibinin yayınladığı yeni bulgular, bundan 5 bin 3 yüz yıl önce başka bir kedi türünün de Çin’de evcilleştirildiğini ortaya koydu.

Çin’de Quanhucun Bölgesi’ndeki tarım kentlerinde bulunan kedilerin, ilk keşfedilen evcil kedinin atası (Felis silvestris lybica ) ya da onun Asya’daki akrabası (Felis silvestris ornata) olmadığı ve bu bölgede bulunan kemiklerin tamamının leopar kedisi (Prionailurus bengalensis) türüne ait olduğu ortaya çıktı. Böylece günümüz evcil kedilerinin birden fazla atası olduğu anlaşıldı. Vigne, kedilerin özel defin işlemlerine maruz kalmasından yola çıkarak Çin bulgularının yabani olmaktansa evcil bireylerden oluştuğu kanısına vardıklarını belirtiyor.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!