Kahire'de Sokak Sanatı, Halkı Birleştirdi

"Algı" adı verilen bu halka açık yaratıcılık gösterisi, insanların sokak sanatının güzelliği hakkındaki fikrini tamamen değiştiriyor.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Tırmanmayı seven dolu insan olsa da, dağa tırmanmanın en haz veren tarafı yukarıdan görülen manzara.

Bunu Kahire'de yaşayanlara sorun. Mokattam Dağı'nı tırmanan dağcılar, yukarıda etkileyici bir sürprizle karşılanıyorlar. eL Seed isimli sanatçı tarafından yapılan ve "Algı" adı verilen bu halka açık yaratıcılık gösterisi, insanların sokak sanatının güzelliği hakkındaki fikrini tamamen değiştiriyor ve insanları Zaraeeb'in önemini tekrar değerlendirmeye yöneltiyor.

el Seed çalışmasına başlamadan önce muhteşem tuval için Kahire'nin Mokattam Dağı gölgesinde bulunan Manshiyat Naser Mahallesi'ne yerleşti.

Burası, yan yana kümelenmiş binalardan oluşan bir bölge ve projenin bitmiş hali 50 binaya yayılıyor.

Her şey kağıt üzerinde bitince sıra "Algı"yı hayata çeçirmeye gelmişti.

"Yeni projemde, toplumun farkında olmadan başka halkları farklılıklarına göre yargılama ve yanlış anlama seviyesini sorguluyorum."

Mahallenin kirli ve ötekileştirmeyle bozulmuş bir yer olduğunu gösteren birçok fotoğraf var, ama sanatçı bu mahalle sakinlerinin özellikle de çevre bilinci alanında beraberce başarılması zor hedeflere ulaştıklarına dikkat çekiyor.

Yerli gönüllülerin de büyük yardımıyla sanatçı mahalleye, dağın tepesinde sadece belli bir açıdan görülebilen anamorf bir eser inşa etti.

Sanatçı, 'Manshiyat Naser' bakış açısını önemli ölçüde değiştirerek aynısının kavramsal seviyede de ortaya çıkmasını umuyor. Zaraeeb'deki Kıptiler bölgede geri dönüşümde bir devrim yaratt,ı ama genelde çabalarının farkına varılmıyor.

Calligraffiti adını verdiği bir stille çalışarak izleyenlere önemli bir mesaj veriyor: "Güneşi görmek isteyenlerin önce gözlerini silmesi gerekir."

Tekli fotoğraf çekimlerinde "Algı" bir yere tutturulmamış gibi duruyor.

Ancak dağa çıkılınca büyük resim görünüyor.

Uzaklaştıkça etkileyici çalışmanın bütünlüğü daha belirgin hale geliyor.

eL Seed'e göre bu projeyi oluşturmak insan deneyiminin bir zaferi. Sanatçı sanatı aracılığıyla, tarihsel önemi olan bu şehirdeki hayatı iyileştirmek için yorulmak nedir bilmeden çalışan Kıpti insanlarını onurlandırıyor.

el Seed'in çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!