Jaipur, Hindistan

Asya

Jaipur

Pembe Şehir

Jaipur, Hindistan’ın kuzeyinde yer alan “çöl devleti” olarak bilinen Racastan Eyaleti'nin başkenti ve en geniş şehri. Eski yerleşim yerindeki binaların bir çoğu pembemsi kırmızı renkte olduğu için, Jaipur genelde "Pembe Şehir" ismi ile anılır. Jaipur, Hindistan’ın turizm merkezlerinden biri ve Yeni Delhi ile Agra’ya(Tac Mahal ile ünlü ) geziler yapılabilmesi için oldukça elverişli bir konuma sahip. Her iki şehir de Jaipur’a araba ile birkaç saat uzaklıkta.

Turistler genellikle Jaipur’u, Thar Çölü'ne girmek ya da Aravalli Sahası'na ulaşmak amacıyla kullanır ama, Jaipur’un sunduğu muhteşem turistik yerler, daha fazla ve önemli. Görülecek yerlerin bir hayli çok olması, sizi biraz zorlayabilir! Şehir’deki turistik yerlerin başında, saraylar, kaleler ve tapınaklar geliyor. Mutlaka görülmesi gereken Şehir Sarayı (gerçekten,pembe renklidir), eski şehrin tam merkezinde bulunuyor ve eskiden Maharaja’nın evi olarak kullanılmış. Mughal (Babür İmparatorluğu), Rajput ve hatta Avrupa tarzını birleştirerek, güzel bir uyum yakalamış. Bu uyum, 18. yüzyıla ait kompleks birkaç avlu, bahçeler, saraylar ve tapınakları kapsar. Yedi katlı Chandra Mahal (Ay Mekanı), hem içeriyi hem de dışarıyı kontrol etmek için, Şehir Sarayı’nın merkezi halindedir.(sadece birinci kat halka açık ve kapsamlı bir şekilde dekore edilmiş.)

Jaipur’da görülecek yerler henüz bitmedi. Bu yerlerden bir diğeri de, güzel Jal Mahal’dir ve “Su Sarayı” anlamına gelir. Jal Mahal, kentin kuzey eteklerinde, göl ortasında konumlanmış. Jaipur’da gezilecek diğer yerler ise, Jantar Mantar, Hava Mahal (Rüzgarlar sarayı) ve Amber Kale sarayından oluşuyor.


Anahtar Bilgiler
  • Hindistan’ın Racastan Bölgesi'nde bir şehir.
  • Nüfusu 3.073.350.
  • Rakımı 433 metre.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı Jaipur Sanganeer Havalimanı (JAI).
  • Para birimi Hint Rupesi.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...