Iquıitos, Peru

Güney Amerika

Iquıitos

Balta girmemiş ormanlarda eğer Peru’nun Loreto Bölgesi'nde bulunan Iquitos’a gitmek isterseniz, Amazon Nehri’nin üzerinden botla veya havayolu ile buraya ulaşabilirsiniz. Çünkü Nauta’ya giden 2 patika yol dışında buraya ulaşabileceğiniz herhangi bir yol yok ve yaklaşık yarım milyon insanın (kökenleri Amazon Kauçuğu'nun revaçta olduğu dönemde buraya gelenlere dayanır) yaşadığı bir şehir için, bu oldukça şaşırtıcı bir durum.

Iquitos, 19. yy’ın sonunda Amazon Kauçuğu'nun revaçta olduğu dönemde zenginleşmiş ve nüfusu artmış. İşler bu günlerde ekonomik açıdan iyi olmasa da, zenginlik döneminin kalıntıları Plaza de Armas boyunca uzanan binaların renkli ön cephelerinden anlaşılabilir.

Sömürge dönemi mimarisini incelemek dışında, geceleri yerli halk burada bir araya gelip, konuşarak vakit geçirdiklerinden burası onların yaşam tarzını görmek için iyi bir yer. Buradan kısa bir yürüyüşle nehir kıyısına da ulaşabilirsiniz. Büyük seyyar Belen Marketi de görülmeye değer. Satıcılar, ırmağın yukarısından mallarını satmak için buraya gelirler.

Burası yerel insanların alışveriş yaptığı bir yerdir, dolayısıyla turistik bir deneyim yaşamayı beklemeyin. Tabii ki, Peru Amazonu’nun merkezi olan bu kente turistlerin asıl gelme sebebi Amazon Nehri’nde düzenlenen turlar.


Anahtar Bilgiler
  • Iquitos, Peru’nun Loreto Bölgesi'nde bulunan bir şehir.
  • Nüfusu 457.865
  • Deniz seviyesinden yüksekliği 92 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı IQT (C F Secada, Iquitos)
  • Yaygın konuşulan dil İspanyolca, genel İngilizce seviyesi düşük
  • Para birimi Peru Nuevo Sol

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...