Hue, Vietnam

Asya

Hue

İmparatorluk Şehri

1802 ile 1945 yılları arasında, önceki Nguyen Hanedanlığı'nda bulunmuşluğuyla tanınan Hue (Whey diye telafuz edilen) Vietnam'ın merkez şehri. Sonraki durağınız eğer Vietnam İmparatorluğu tarihi ve kültürüyse, UNESCO listesindeki bu şehre gezi programınızda kesinlikle yer ayırmalısınız. Kraliyet Sarayı, kraliyet mezarları ve Minh Mang Anıt Mezarı gibi çekicilikler bulacaksınız.

Hue, bir tür kıyı kenti olarak bilinir ancak bu doğru değil. Ülkenin birkaç kilometre iç kısmında Parfüm Nehri yer alıyor. Parfüm Nehri, şehrin daha yeni tarafı ile İmparatorluk Kalesi'nin bulunduğu eski tarafını birbirinden ayıracak şekilde sınır oluşturuyor. Kale; birçok oda ve iç anıtlar, tapınaklar, kapı ve avlular ile büyük bir kompleks olma yapısıyla Pekin'deki Yasak Şehri andırıyor. Açıkçası bu kale, oldukça büyük bir alanda.

Şehrin dikkate değer bir diğer özelliği ise, Vietnam Savaşı sırasında bombalamadan etkilenen yapıları. Tabii ki tüm yapıları mükemmel durumda değil fakat gösterilen çabalar bu binaları geliştirmek yönünde. Nehrin daha güney kısmında ise, 7 imparatorluk mezarlarının yer aldığı Minh Mang Anıt Bölgesi bulunuyor. Buradaki anıt mezarlardan en popüler olanları ise Tu Duc ve Khai Dinh.

Bunların dışında Hue’de gezilecek diğer yerler ise Thien Mu Pagodası ve Thanh Toan köprülerinden oluşuyor. Eğer bu şehirde biraz daha kalmaya vaktiniz varsa, biraz şehir dışına doğru ilerleyerek plajlara gidebilirsiniz. Çünkü, Hue’in yakınlarında bulunan plajlar fazla iyi değil. Bundan dolayı şehir merkezinden biraz daha dışarıya ilerlediğinizde, bölgenin en iyi sahillerinden biri olan Lang Co Plajı'na ulaşabilirsiniz.


Anahtar Bilgiler
  • Hue, Vietnam’ın Thua Thien Bölgesi'nde yer alıyor.
  • Nüfusu 340.000.
  • Rakımı 21 metre.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı DAD (Da Nang Havalimanı).
  • Para birimi Vietnam Dongu.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...