Honduras

Kuzey Amerika

Honduras

Bay Adaları’ndaki etkileyici dalış bölgeleriyle, Maya Uygarlığı’ndan kalma harabeleriyle, tarihi koloni dönemi kentleri, Karayip sahilleri ve dağlardaki ormanlarıyla Honduras sizin kendisini keşfetmenizi bekliyor. İspanyolca konuşulan bu güzel ülkenin nüfusu 8.4 milyon.

Honduras’ı büyük olasılıkla Orta Amerika’nın kötü çocuğu olarak duymuşsunuzdur. 2009 yılında o dönemin başkanı Manuel Zelaya Kosta Rika’ya sürüldüğünde bütün turistler de onunla birlikte gitmişti. Anacak bir de şimdiki gerçeklere bakarsak ülkenin namına rağmen ziyaretçilerin çok büyük bir çoğunluğu burada geçirdikleri zamandan çok memnun kaldıklarını söylüyorlar. Gezecek ve keşfedilecek çok şey olan bu ülkede fiyatlar da oldukça makul. Kosta Rika’yı haritada öne çıkaran ekstrem sporların hepsi Honduras’ta çok daha uygun fiyatlarda yapılabiliyor. Ülkenin doğası da oldukça etkileyici ve kültürel gezilerde sizi çok sıcak karşılatacak insanlar göreceksiniz. Ancak yine de özellikle büyük şehirlerde biraz daha dikkatli olmanızda fayda var. Ama sizi heyecanlandıracak bu Honduras macerasını bir deneyin deriz.

Bay Adaları, dalgıçları ve şnorkel severleri dünyanın her yerinden kendine çekmeye devam ediyor. Bu üç Bay Adası Roatan, Utila ve Guanaja Honduras’ın 50 km kuzeyinde bulunuyor. Bu resifler Avustralya’nın “Great Barrier Reef” olarak anılan bariyer resifinden sonra gelen dünyanın ikinci büyük resifi olma özelliği taşıyor.

Maya Medeniyeti’nin yaşadığı en önemli bölgelerden biri Copan, arkeoloji bölgesinde bulunuyor. Artık bu bölge Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmiş durumda ve bu bölge Copan Ruinas adlı sevimli kasabadan kısa bir yürüme mesafesi uzaklıkta bulunuyor. Tarihe meraklıysanız burada Maya İmparatorluğu’na dair çok önemli şeyler göreceğinizi garanti ediyoruz.

Gracias 1526 yılında İspanyol kaptan Juan de Chavez tarafından bulundu ve 16. yüzyılda kısa bir süre İspanya’nın Orta Amerika’da fethettiği yerlerin başkentliğini yaptı. O yüzyıla ait eski binalar, paket taşlı yollar ve birkaç koloni dönemi kilise hala ayakta duruyor.

Yemek söz konusu olduğunda Honduras’ta Meksika mutfağı severler yaşadı. Çünkü oldukça Honduras mutfağının Meksika mutfağını andırdığını söyleyebiliriz. Anafres mutlaka denenmesi gereken yerel yemekler arasında. Genellikle kahvaltıda yenilen Beleadas ve Casabe’yi de denemeden dönmeyin deriz.

Ekim ve şubat ayları kuzeyde ve adalarda yağmurlu sezondur ancak iç kısımlar biraz daha kuru. Mart ve mayıs aylarında genellikle her yer sıcak ve kuru. Haziran ve eylül ayları ise Utila’da balina köpekbalıklarını gözlemlemek için kaçırılmaz bir dönemdir.