Hindistan'da Dini Yaşam

Son derece muhafazakar bir ülke olan Hindistan biliyoruz ki dünyanın en ilginç ülkelerinden biri... İnsanların yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri zaman zaman bizleri şaşırtabiliyor. Birden fazla dine mensup insanların çok sayıda olduğu ülkede haliyle dini ayinler de sıklıkla gerçekleştiriliyor. Festivalinden ayinlerine varana dek, renkli ülkeden görüntüler;
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Sadhu yani din adamları, ölülerin küllerini yüzlerine sürüyorlar... Hindistan'ın Ganj Nehri'nin olduğu bölge, kutsal şehir Varanasi'de yaşıyorlar.

Ganj Nehri'ne ölülerin küllerini bırakan, Hinduzim inancı taşıyan bir Hintli..

Her akşam Varanasi'de yapılan dini tören seremonisi. Bu törende müzik ritmine göre hareket ediyorlar.

Bu kare de Hindistan'ın farklı bir geleneğinden. Her yıl mart ayının başlarında yapılan Holly Fest yani boya festivali. Hintlililer bu festivali baharın gelişi için kutluyotlar. Hindistan'ın neredeyse her yerinde kutlanan bu festivale turistler de katılabiliyor. Her yerde boya satıcıları mevcut.

Varanasi şehrinde yaşayan sadhu; yani din adamı. Ganj Nehri kenarında yaşıyan sadhular kendilerini Hinduizme adamışlar. Öldüklerinde yakılmıyorlar. Öylece Ganj Nehri'ne bırakılıyor bedenleri. Geçim kaynakları genelde turistlerin verdikleri yiyecek ya da ufak tefek paralar oluyor. Sadece Ganj kenarında, çadırda yaşam sürdürüyorlar.

Tac Mahal'in arka kısmından bir görüntü; gündoğumunda dua eden Hintli Müslümanlar. Hindistan, din konusunda oldukça açık bir yer. Her dine mensup insanla karşılaşabilirsiniz.

Bu görüntü ise Tac Mahal'in dışından emekçi bir kadının objektife yansıması. Bu yerin ismine Hintliler "Mehtap Bar" diyorlar. Anlamı ise; Tac Mahal'in harika gün batımı görüntüsü.

Tac Mahal'in farkı bir açısından çekilen bu fotoğraf National Geographic Türkiye'de 2015'in en iyi 20 fotoğrafı arasında seçildi.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!