Hanoi, Vietnam

Asya

Hanoi

Bir Fransa Esintisi İle Asya

Hanoi, Vietnam'ın başkenti ve ülkenin kuzeyinde yer alıyor. Tarihsel olarak yaklaşık bin yıldır, ülkenin siyasi merkezi konumunda. Nguyen hanedanlığı döneminde 150 yıl süren bir kesintinin ardından ülke, Fransız Çinhindi (Kamboçya, Laos, Malezya, Myanmar, Singapur, Tayland ve Vietnam'ı kapsayan coğrafi bölge) başkenti olarak kaldı ve sonunda 1976 yılında Kuzey Vietnam, sonra da Vietnam ile tekrar birleşti.

Hanoi, Vietnam'ın çeşitli tarihsel etkiler ile şekillenmiş olan kentlerinden biri. Orjinalinde Çin-Vietnam kökenli olan bu şehir, Fransa sömürgesi altındayken Sovyet şehir plancıları tarafından şekillendirilmiştir. Neyse ki, sonrakinin etkisi görünüşe göre daha az olmuştur (diğer uygulamalara rağmen Vietnam, kendi gerçek tarihi ile gerçekliği aynı potada eritemedi).

Günümüzde Hanoi gelişen bir ülkenin canlı başkenti. Bulvar boyunca sıralanmış olan sömürge döneminden kalan eski villalar ve katedraller hoş bir karışım oluşturmakla beraber, Sovyet yapıları ile tapınakları da geniş bulvarları kaplıyor. Binlerce Vietnamlı'nın yol boyunca ilerlediği motosikletleri ve korna seslerine eşlik ettiği arka plandaki baget ve pho sokak lezzetlerinin kokusu.. Evet, Hanoi'ye hoşgeldiniz.

Hanoi'de dolaşırken, ihmal etmemeniz gereken diğer güzellikler ise, Eski Quarter bölgesi ve Hoan Kiem Gölü (Lake of the Returned Sword) civarı bölge. Eski Quarter'da sokak kültürü atmosferine kendinizi bırakabilirsiniz (bazen çok kalabalıkken, bazen de oldukça tenhadır). Eski Quarter sokaklarında gece pazarları ve sokak satıcılarının yanı sıra çok sayıda ipek mağazası da bulunuyor.


Anahtar Bilgiler
  • Vietnam'ın Ha Noi Bölgesi'nde bulunmaktadır.
  • Nüfusu 7,100,000.
  • Rakımı 20 metre.
  • En iyi havalanı HAN (Noibai Uluslararası, Hanoi).
  • Para birimi Vietnam Dongu (VND).

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...