Gyeongju, Güney Kore

Asya

Gyeongju

Silla Krallığı'nın Başkenti

Gyeongju'nun coğrafi konumuna bakıldığında biraz karışık olduğu görülecektir. Tarif edilecek olduğunda ise, tipik olarak sahil kasabası olarak ve nüfus yoğunluğu denizden uzak bir yer olarak anlatılacaktır. Bunun sebebi ise Gyeongju'nun Güney Kore'nin, Kuzey Gyeongsang bölgesinde yer alması ve Amerika'nın Los Angeles şehrinden bile daha büyük bir alana kurulmuş olmasından kaynaklanmaktadır.

Pek çok turist gezi planı yaparken rotalarını, buranın tarihi ve mimari zenginliklerinden dolayı Gyeongju üzerinden geçirmektedir. Ayrıca bu şehrin bir diğer özelliği ise 7. yüzyıldan 9. yüzyıla kadar Kore'de en uzun süre hükümdarlık yaparak tüm Kore'de hüküm sürmüş olan Silla Krallığı'na başkentlik yapmasıdır. İlerleyen yıllarda Silla Krallığı, toplumu ve kültürü üzerinde büyük etkiler yapan Budizm dini ile Çin aracılığıyla tanışmıştır.

Gyeongju şehrinin bol miktarda turist çekmesinin asıl sebeplerinden biri ise Budizm mimarisi, sanatı ve el işlerinin şehirde bıraktığı izlerdir. Bu tasarının üzerinde ise Bulguksa Tapınağı ve Seokguram Mağarası bulunmakta, her ikisi de UNESCO Dünya Miras Alanları içerisinde yer almakta ve Tohamsan Dağı (şehir merkezinden oldukça uzakta) civarında bulunmaktadır.

Bu tip eski yerler 1970'lerde restorasyona gitmiş olup, en etkileyici ve otantik görünüşlü tapınaklar olarak Kore'ye gittiğinizde karşılaşacağınız güzellikler arasındadır.

Suokguram Mağarası ziyaretçileri, mağara içerisinde gezerlerken resmi çizilemeyecek yerleri, gözleri ile görebilecektir. Bunlar arasında büyük bir taş olan Sakyamuni Buda Heykeli de yer almaktadır. Bu iki cazibe merkezi de Güney Kore'de ve hatta Asya Kıtası'nda dahi gidilebilecek en tarihi yerler arasında bulunmaktadır.

Kraliyet Mezarları, Anapji Havuzcuğu ve Gyeongju Ulusal Müzesi göz atmak isteyebileceğiniz diğer yerler arasında olacaktır. Bu arada Gyeongju Ulusal Müzesi ise göreceğiniz harika yerlerden biri olmayabilir.


Anahtar Bilgiler
  • Gyeongju, Güney Kore'nin Kuzey Gyeongju Bölgesi'nde bulunan bir şehridir.
  • Gyeongju'nun nüfusu 264,091'dir.
  • Yer aldığı konumdaki rakımı 47 metredir.
  • Ulaşabileceğiniz en uygun havaalanı PUS'dur (Gimhae, Busan).
  • Burada konuşulan ana dil Korece'dir. Ancak belirli bir derecede de olsa İngilizce kullanımı bulunmaktadır.
  • Kullanılan para birimi ise Güney Kore Wonu'dur.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...