Güney Kore, Hamile Yolcular için Kablosuz Koltuk Uyarılarını Test Ediyor

Proje, belediye meclisi ile yerel işletmelerin ortak çalışması sonucu ortaya çıktı.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Güney Kore'de, yeraltı tren yolcularının yerlerini hamile kadınlara vermesini sağlayacak bluetooth sistem üzerinde deneme yapılıyor.

The Pink Light (Pembe Işık) isimli kampanya, Busan şehrinde 500 hamile kadın üzerinde beş günlük süre boyunca test edildi.

Kadınlar Busan-Gimhae Hafif Raylı Sistemi'nde, öncelikli koltuklara gelince pembe lambaların yanıp sönmesini sağlayan sensörler taşıdı.

Teknoloji gazetecisi Ellie Gibson'a göre bazıları fazla ilgiden utanabilir.

Kampanyanın web sitesinde yazdığına göre, sensörlerin pili altı ay gidiyor ve maksimum sinyal gücü için çantanın dışında taşınması gerekiyor, ancak sensörler suya dayanıklı değil.

Proje belediye meclisi ile yerel işletmelerin ortak çalışması sonucu ortaya çıktı.

Busan belediye başkanı Byung-soo proje hakkında şunları söyledi:

"Hamile kadınları düşünmek öncelik olmalı ve bu uygulamayla toplu taşımayı daha kolay ve rahat kullanabilecekler. Kadınlar hamile olsalar da şehirdeki hizmetlerden kolayca yararlanabilmeliler."

Çoğu hamile kadın toplu taşımada yer bulamamaktan şikayetçiyken yolcular ise bir kadının hamile olup olmadığına her zaman emin olamadıklarını ve hamile olmayan birisine hamile muamelesi yaparak saygısızlık etmek istemediklerini belirtiyorlar.

İngiltere'de Londra Ulaşım, hamile yolcular için üzerinde "Güvertede bebek var" yazan ücretsiz rozetler sunuyor.

Scummy Mummies isimli ebeveynlik programından Gibson, Pink Light kampanyasının "basit bir soruna biraz fazla karmaşık bir çözüm" sunduğunu söylüyor:

"Güvertede bebek var rozetini taktığımda gördüğüm ilgi seviyesini biraz utandırıcı buluyorum. Bir trene bindiğimde yanıp sönen pembe ışıklarla nasıl rahat ederim hiçbir fikrim yok."

Kaynak

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!