Guam

Okyanusya

Guam

Kuzey Guam, genel olarak Amerikan Askeri Üssü olan “Andersen Base” tarafından kullanılmakta olsa da Güney Guam, tarihi köyleri, nefes kesen şelaleleri ve el değmemiş kumsallarıyla kesinlikle görülmeye değer bir yer. Mkronezya’nın en kalabalık nüfuslu adası olan Guam’da tam 180,000 kişi yaşıyor. Başkenti Hagatna olan ülkede İngilizce ve Chamorro dilleri konuşuluyor.

Uzun zamandır ülkede yaşanan kültürel transformasyonun sebebplerinden biri de hiç kuşkusuz “Andersen Base”. Ülke giderek kozmopolit bir yer haline geldi ve çoğu Guam evlerinde Amerikan bayraklarının dalgalandığını görebiliyorsunuz. Artık maalesef Chamorro dili eskisi kadar yaygın kullanılmıyor. Anacak ülke kendini yenileme dönemine geçmiş durumda. Turizm otoriteleri, Amerikan etkisini azaltıp Guam’ı, Guam’ın ürettiklerini, Guam Kültürü’nü nasıl ön plana çıkarabileceklerine dair çalışmalar yapıyor. Şimdilik ülke turizmi Japon turistler için Pasifik'te bulunan bir eğlence parkı konumunda. Ancak her şey planlandığı gibi giderse çok yakında Chamorro kültürü, gücünü topraklarında tekrar göstermeye başlayacak.

Guam’da yaşanması, dinlenmesi, görülmesi, tadılması gereken çok şey var. Örneğin, “Ritidian Point”. Burası Guam’ın tepelerinde bir doğal yaşamı koruma alanı. “Deniz ürünleri ve Vahşi Yaşam Servisi” tarafından işletiliyor. Turistler için en gözde atraksiyon kumlu sahiller. Gök mavisi bir su, altın rengi kumsallar ve sizi gölgeleyen palmiye ağaçları. Hafta içleri sahiller oldulça sakin oluyor. Hafta sonları ise aileler, piknikçiler ve turistler ile oldukça haraketli bir yer haline geliyor.

“Pasific National Historical Park”, Guam’ın 2. Dünya Savaşı esnasındaki işgalini yansıtan bir tarih parkı. Büyük, huzurlu, yeşillikler arasındaki parkın 1.6km güneyinde savaştan kalma silahlar, toplar, torpidolar ve anıtlar görebilirsiniz.

Talofofo Şelaleleri, Guam’ın en görülmeye değer yerlerinden biri. Bu popüler yüzme ve piknik alanında bulunan her şelalenin altında sanki kendi özel doğal yüzme havuzu var. Adeta filmlerde gördüğünüz tahta ve sallanan bir köprüden, şelalelerin mükemmel manzarasını izleyebilirsiniz.

Yemek yiyecekseniz lokantaların en yoğun ve seçeneğin bol olduğu Tumon Bay’e gitmelisiniz. Genellikle lokantaların çoğu görebileceğiniz en güzel Micronezya manzarasına sahip. Guam’ın en çok tavsiye edilen geleneksel Chamorro mutfağı. Tatmak isteyenlerin gitmesi gereken yer ise “Chamorro Village Night Market”.

Guam’da hava sıcaklığı yıl boyu ortalama 28 derece civarında. Ama ülkeyi ziyaret etmek için en iyi zaman ocak ve mayıs ayları arası, çünkü temmuz ve kasım ayları arası yağmurlu sezon olarak geçiyor.