Gerçek Hindistan’la Tanışmanın Altın Kuralları

Size anlatılanları bir kenara bırakın, derince bir nefes alın ve baharat kokusuyla ruhunuz huzur bulsun. Bırakın akıl gözünüzle gönül gözünüz aşık olup gerçek Hindistan’ı bulsun!
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Pisliği takip etmekten korkmayın

Pisliği takip etmekten korkmayın

Buckingham Sarayı’nda kraliçenin davetlisi olarak beş çayına gitmiyorsunuz, biliyorsunuz ki Hindistan’dasınız. “Çatalı veya bıçağı düzgün tutuyor muyum?” Kaygısını da bırakın. Gelenksel ve sahici Hint yemeklerini en uygun fiyata bulmak için pisliği takip etmekten çekinmeyin. Gökyüzünün baharat koktuğu bir ülkede, turistik yerlerden çıkıp yerel halkın yaşadığı bölgelere gittikçe fantastik tatları bulabilirsiniz. Ararsanız, yemekleri çok çok uygun fiyata bulabileceğinizi de unutmayın.

İletişim, iletişin: kendinizi iletin

İletişim, iletişin: kendinizi iletin

Anlatılanların aksine kendi gözünüzle gerçek Hindistan’ı görmek istiyorsanız, insanlarla iletişim kurmaktan çekinmeyin. Sizinle konuşmaya çalışan bir Hintli, hiper seviyede İngilizce bilmese bile bu sizin için bulunmaz bir nimettir. Dünyada üretilen ilk çikolata ne kadar değerliyse, sizinle İngilizce konuşmaya çalışan bir Hintli, gerçek Hindistan’a giden yolun en güzel rehberi olabilir.

Ritüelleri gözlemleyin, beyaz yalanlara merhaba diyin

Ritüelleri gözlemleyin, beyaz yalanlara merhaba diyin

Zihninizi bir süre rahat bırakın ve Müfettiş Gadget gibi verileri birleştirmeye çalışın. Merak etmeyin, bu bilgilerin hiçbiri kendi kendi yok etmeyecektir. Toplumdaki kadın ve erkekler için uygulanan kuralları yavaş yavaş göreceksiniz. Bu kurallardan en temeli, evli olmayan çiftler için karşınıza çıkacak. Toplu taşıma araçlarında evli olmayan Hintli ve turist çiftler yan yana oturamıyor. “Ben sevdiğimden vazgeçmem, yol arkadaşım neredeyse ben de oradayım” diyorsanız otobüse binmeden önce ”selam gençler biz evlendik” diyebilirsiniz. Yaklaşık 1,250 milyar nüfusu olan bir ülkede gerçekten evli olup olmadığınızı anlayamayabilirler.

“Misafir ol gel bana, kajular ikram edeyim sana”

“Misafir ol gel bana, kajular ikram edeyim sana”

Türkler misafirperverlikleriyle övünür ama Hintliler de en az Türkler kadar misafirperverlerdir. Evlerine gelen tanrı misafirleriyle hiçbir şekilde din, dil ve ırk ayrımı yapmaz, sizi olduğunuz gibi sever ve bağırlarına basarlar. Büyük şehirlerde misafirperverliğe dair ne kadar kendilerini aşmış olduklarını göremeyebilirsiniz ama biraz cesaret edip küçük kasabalara gidin. Unutmayın sonunda şirinleri görme garantisi yok ama gerçek Hindistan’ı göreceksiniz.

Fotoğraf Kaynak: Egemen Kıran

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!