Gent, Belçika

Avrupa

Gent

Brugge’ün Daha Canlı Versiyonu

Birçok turist Belçika’nın Brugge kentine hayran kalıyor, haklılar da. Brugge yaz aylarında turist akınına uğruyor ve bundan dolayı bir lunapark hissi uyandırıyor. Kanal ve meydanlarda fotoğraflar çeken turistler, oldukça yüksek fiyatlı yemeklerini tüketiyorlar. Fakat Gent, Brugge’den farklı olarak çok daha fazla üniversite öğrencisine ev sahipliği yapıyor ve bundan dolayı çok daha canlı bir şehir.

Belçika’nın Flandre Bölgesi nüfusunun, yaklaşık olarak çeyrek milyon kadarını içeren Gent, Brüksel, Anvers ve Brugge şehirlerinin her birine sadece 45 dakikalık bir mesafede (bu uzaklık kara yolu için).

Gent’in tarihi geçmişi, oldukça eskiye dayanır. Geriye dönüp baktığımızda Gent tarihinin ilk olarak Orta Çağ’a dayandığını görüyoruz. Hatta, Orta Çağ’ın daha da erken dönemine denk gelen geçmişi ile Gent, 11. yüzyıldan günümüze kadar gerçekten de çok iyi gelişme göstermiş. İki yüzyıl sonra ise Paris ile rekabet edecek kadar gelişmiş ve ünlenmiş.

Burası tarihe dokunabileceğiniz bir şehir. Eski tüccar evleri, Gravensteen Kalesi, katedraller ve Beguinageler şehrin ana cazibesini oluşturur. Beguinage 12. yüzyılda fakir ve inançlı kadınların sığındığı evlerdi. Bu yapıların her biri, bir kanal ya da meydan ile bağlantılı. Bunların dışında şehirdeki Güzel Sanatlar Müzesi, Gent’in ana müzesi ve Rubens gibi Flaman ustaların çalışmalarının sergilendiği müzeler bulunuyor. Biz Gent şehrinin alışveriş, yeme-içme ve parti için büyük olduğunu söylemiş miydik ? (Bilirsiniz, öğrenciler...)


Anahtar Bilgiler
  • Belçika’nın Oost-Vlaanderen Bölgesi'nde bulunur.
  • Nüfusu 248,242
  • Rakımı 11 m.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı BRU (Brüksel Havaalanı).
  • Para birimi Euro.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...