Fransız Alpleri: Alpler'in En Yakışıklı, Zorlu Zirveleri

Alpinizmin hayat bulduğu dağlar ve o dağların kucağında bir kasaba... Alplerin en yakışıklı, zorlu zirvelerinden Mont Blanc ile dağcılığın başkenti sayılan Chamonix, tırmanış tutkunlarını ve doğaseverleri ağırlıyor.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

yazı ve fotoğraflar: CENK ERTEKİN

Dağcılığın başkenti Chamonix'te her şey tırmanış ve doğa sporları üzerine kurulu.

Bir dağcı için endişe ve korku, sadece şehirle ilgili olgulardır. Bir tırmanış planlanırken dağda yaşanacak hazlar hiç hesaba katılmaz. Sadece olumsuzluklar düşünülür ve yaşanacak zorluklar hesaplanır. Dağa ulaşımdaki olası aksaklıklar, rotanın durumu, çığ riskleri, en önemlisi de kötü hava senaryoları. Bu kötümserlik, modern şehirlerin insan üzerindeki etkisi sonucu mu meydana gelir, yoksa şehrin kolay ve rahat yaşamının kaybetme riskine tahammülsüzlüğünden mi? Bazı dağcılar içinse bu sıkıntılı sürecin adı sadece temkindir.

Dağcılıkla hayatlarının bir döneminde çok yoğun ilgilenmiş, dağlara tırmanmayı işlerinden, ailelerinden, sevdiklerinden daha öne koymuş dağcılar, asıl gerçeği bilir. Bu gerçek, tırmanışa başlanıldığı andan itibaren korkunun ve endişenin tamamen ortadan kalkacağı gerçeğidir. Çünkü iyi bir doğa sporcusu vereceği kararların doğayla uyumlu olduğu sürece doğru olacağını bilir ve bunun güveniyle hareket eder.

Tüm bunları bilmem, ne yazık ki endişelerimin ortadan kalkmasına yetmiyor. İstanbul’dan Lyon’a hareket eden uçağın içinde, bir haftalık Fransız Alpleri yolculuğumun ve tek başıma deneyeceğim Mont Blanc tırmanışının ayrıntıları kafamın içinde dönüp duruyor. Tek dayanağım iki yıl önce aynı bölgeye iki arkadaşımla gitmiş olmam ve Fransız Alpleri’nin bu bölümüne olan aşinalığım.

Fransız Alpleri’nin dünyaca ünlü Chamonix Kasabası'na iki tür ulaşım rağbet görüyor. En çok kullanılanı, Fransa’nın Lyon şehrine uçak seyahati yapmak ve sonrasında tren yolculuğuyla Chamonix’e ulaşmak; diğeriyse İsviçre’nin Cenevre şehrine uçmak, oradan araç kiralayıp çok kısa sürede Chamonix’e varmak. Shengen vizesinin yanında İsviçre vizesi almaya üşenmeyenler ve Avrupa yollarında direksiyon sallamaya alışkın olanlar için ikinci seçenek hayli çekici. Çünkü İsviçre - Fransa sınırında araçla geçilen kasabalar ve Alplerin olağanüstü manzarası eşliğinde yapılacak yolculuğun tadı hiçbir yerde yok. Tabii Fransız Alpleri’nde kalınacak süre içinde mobil olmak ve ulaşım sorunu çekmemek de cabası.

Gouter dağ evi, sadece dağcılar için tasarlanmış, dünyanın en ünlü dağ konaklama noktalarından biri. 3.817 metre yüksekliğindeki dağ evinde her zaman yer bulmak mümkün değil. Tırmanış öncesi rezervasyon yaptırmak şart.

İsviçre vizesi almaktaki üşengeçliğim ve araç kullanmaktaki yeteneksizliğimden dolayı Chamonix’e ulaşmada ilk tercihi kullanıyor ve üç saatlik bir uçak yolculuğuyla Fransa’nın Lyon şehrine ulaşıyorum. Aynı gün içerisinde Chamonix’e varmak istediğimden Lyon’da hiç vakit kaybetmiyor ve havalimanından bir araçla Lyon Tren İstasyonu’na ulaşıyorum. Fransa’da tren istasyonu gişeleri sadece tren bileti almaya değil yolculuk organizasyon yapmaya da yarıyor. Gişe memuru, Lyon’dan Chamonix’e ulaşmak için yapılacak tren ve otobüs yolculuklarının kalkış ve varış saatlerine göre bir seyahat planı yapıyor ve size bir seçenek sunuyor. Kabul ediyorsanız tüm bu aktarmalı yolculukların parasını ödüyor, rahat ve sorunsuz bir yolculuk yapıyorsunuz. İki yıl önceki Lyon - Chamonix seyahatimizde iki tren bir otobüs yolculuğu yapmış ve akşam 19:00’da Chamonix’e ulaşmıştık. Bu kez şansım var ve gişe memuru bana direkt bir Chamonix tren bileti uzatıyor. Lyon’da aldığım çay ve kruvasan eşliğinde müthiş bir tren yolculuğu yaparak saat 17:00’da Chamonix'e ulaşıyorum.

Dağcılığın Başkenti

Ülkemizde, sırtında dağ çantası ve renkli doğa kıyafetleriyle dolaşan herkese dikkatle bakılır ve garipsenir. Chamonix'te ise kravatıyla gezen biri garipseyen gözlerle karşılaşır. Yılın her ayında dünyanın her bölgesinden binlerce doğa sporcusu, bu doğa sporları cennetini ziyarete gelir. Fransa’nın İsviçre’ye komşu olduğu Haute Savoie bölgesinde bulunan Chamonix, Avrupa’nın en eski ve en rağbet gören dağcılık ve kayak merkezi. Dünyanın ilk kış olimpiyatları 1924 yılında burada yapıldı.

Başta dağcılık ve kayak olmak üzere doğa sporları, Fransa’nın bu bölümünde çok ciddi bir gelir kaynağı ve Fransa’nın yıllık turizm gelirinin ciddi bölümünü oluşturuyor. Bu yüzden Fransız hükümeti Chamonix başta olmak üzere çevredeki bütün kasabalara özel ilgi gösteriyor. Kasabalarda çarpık yapılaşma ya da çevre kirliliği görülür bir durum değil. Kasaba 1.100 metre yüksekliğe kurulmuş; bu bölgede yapılacak tüm tırmanış, kayak gibi doğa sporları faaliyetlerinin çıkış noktası.

Chamonix’teki her şey dağcılık ve doğa sporları turizmi üzerine kurulu. Karşınıza adım başı bir doğa sporları mağazası çıkıyor. Mağazalarda her çeşit kalite ve fiyatta doğa sporları malzemesi bulmak mümkün. Sadece bir pantolon ve kazakla Chamonix'e gitseniz bile birkaç saat içinde tüm malzemelerinizle birlikte tırmanışa hazır olabilirsiniz. Kasaba sakinleri son derece sağlıklı görünüyor. Hemen hemen herkes başta dağcılık olmak üzere doğa sporlarının her türlüsüyle ilgileniyor. Yamaç paraşütü, trekking, kaya tırmanışı, bisiklet, dağcılık ve kayak en çok tercih edilen doğa sporları. Özellikle diğer iklimlere göre geç eriyen karlar yüzünden kayakçı ve snowbordçular bu bölgeye yoğun ilgi gösteriyor.

Chamonix bölgesi zirveleri, yaz aylarında açık ve güneşli havalarda bile çok şiddetli rüzgârın hükmü altında. Rüzgâr bazen öyle şiddetleniyor ki dağcılar aylarca hazırlandıkları tırmanışları iptal etmek zorunda kalıyor.

Ağırlığı 30 kiloyu bulan sırt çantamla kasabaya vardığımda önce kalacağım yeri bulmaya çalışıyorum. Çünkü kasabanın merkezinde ucuza kalacak bir yer bulmak yılın her mevsimi zor. Şansıma iki yıl önce kaldığımız butik otelin çatı katı boş. Kahvaltı dahil, gecesi 60 euro’ya otele yerleşiyorum.

Sabah erken saatte kahvaltımı yapıyor ve tırmanış organizasyonu için çalışmalara başlıyorum. Fransız Alpleri’nin bu bölümünde herhangi bir tırmanışa başlamadan önce Dağ Rehberleri Bürosu’na uğrayıp hava raporunu almak ve yapılacak faaliyet hakkında bilgi vermek şart. Alpler’in sürekli değişen havasını önceden öğrenmek çıkış güvenliği açısından çok önemli. Chamonix’in merkezinde bulunan Dağ Rehberleri Bürosu, üç katlı ve son derece gelişmiş bir dağcılık merkezi.

Mont Blanc’a tırmanmak isteyen yabancı dağcılar buraya uğrayıp rehber talebinde bulunabiliyor. Rehber fiyatları çok abartılı değil. İki kişi için bir rehber 700 euro ücret alıyor. Üç kişilik bir ekip için rehber sayısı iki olmak zorunda. Tabii iki rehber için fiyat iki katına çıkıyor.
Mont Blanc tırmanışını tek başıma yapacağımın ve dağda bulunacağım sürenin bilgilerini veriyor ve bürodan ayrılıyorum. Ancak hava durumu konusunda aldığım bilgiler hiç de iyi değil. Dağda bulunacağım dört günün ikisinde hava yağışlı gösteriyor.

Gouter dağ evi ve Vallot barınağı arası açık ve korunaksız bir bölge. Burada, özellikle sisli havalarda dağcılar yön bulmakta çok zorlanıyor. Ancak iyi havalarda zevkli tırmanışlar için mükemmel bir rota olduğu söylenebilir.

AIguIlle Du Midi: Bulutlardaki Kule

AIguIlle Du Midi: Bulutlardaki Kule
Düşsel bir manzara... Gouter rotasından Aiguille du Midi Dağı’nın görünümü.

Chamonix'in merkezinden tüm heybetiyle yükselen Aiguille Du Midi zirvesi belki de Alpler’in en güzel görüntü veren dağı. Ucu iğneli bir piramidi andıran bu ihtişamlı dağın zirvesine ulaşmak bir hayli kolay. Ancak bu kolaylığın dağcılıkla pek ilgisi yok. Aiguille Du Midi’ye çıkmak için kas gücü veya özel teknik malzemelere sahip olmak gerekmiyor. Chamonix’in merkezinden kalkan teleferik, yolcularını sadece bir istasyon değiştirerek yaklaşık 20 dakikada 3.840 metredeki zirveye ulaştırıyor. Yukarı çıkışta, nefis buzul oluşumları ve Chamonix Vadisi tüm görkemiyle gözler önüne seriliyor

Tete Rousse dağ evi ve Gouter dağ evi arası basit kaya tırmanışlarının yapıldığı orta zorlukta bir yürüyüş rotası. Ancak Mont Blanc Dağı’ndaki ölümlerin en çok yaşandığı bölge burası. Rota üzerinde, ölen dağcılar anısına dikilmiş anıtlara rastlanıyor.

Tabii asıl zirveye ulaştığınızda olağanüstü bir görüntü sizi beklemekte. Chamonix Vadisi, Mont Blanc Dağı, Grand Jorasses, Aiguille De Bionnassay, Aiguille De Verte gibi zirveler ve İsviçre sınırlarındaki Alpler'in en ünlü dağı Matterhorn manzarayı şekillendiriyor.

Zirve’deki yapı kartal yuvası şeklinde kayalara inşa edilmiş. Tamamı ahşap yapının üzerinde enfes yemekleri olan iki adet restoran ve kafeterya da mevcut.

Auguille Du Midi’de üç saat geçirdikten, Chamonix Vadisi ve çevredeki zirveleri fotoğrafladıktan sonra tekrar Chamonix'e iniyor ve ertesi gün başlayacağım Mont Blanc tırmanışının son hazırlıklarını yapmaya başlıyorum.

Mont Blanc Tramvayı

Sabah erkenden kalkıp Chamonix’ten yarım saat uzaklıktaki bir başka Alp kasabası St Gervais’e hareket ediyorum. Mont Blanc tırmanışının başlayacağı Nid d’Aigle (Kartal Yuvası) bölgesine giden ünlü Mont Blanc treni St. Gervais’den kalkıyor. İçinde her yaştan doğaseverin bulunduğu efsanevi tren, yaklaşık bir saatlik enfes bir yolculukla bizi 2.364 metredeki Nid d’Aigle bölgesine ulaştırıyor.

Nid d’Aigle, Mont Blanc tırmanışının başlangıç noktası olduğu gibi yürüyüşçüler ve fotoğrafseverlerin de günübirlik faaliyetler yapabileceği bir bölge. Yürüyüşçüler rahat parkurları kullanarak çok kısa sürede Aiguille Du Bionassay buzulunu ziyaret edip eşsiz fotoğraflar çekebiliyor.

Aiguille du Midi Dağı, Chamonix Kasabası'nın sisli ufkunu süslüyor.

Nid d’Aigle bölgesindeki yaban dağ keçilerine çok yaklaşarak onları görüntülemek mümkün. Çekingen dağ keçilerine Mont Blanc’da dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar yakın olunabiliyor.

Nid d’Aigle bölgesinden daha aşağılarda da doğa yürüyüşleri yapmak mümkün. Les Houches’ten başlayan trekking parkurları Bellevue Bölgesi’ne kadar uzanıyor.

Rousse ve Gouter Dağ Evleri

Rousse ve Gouter Dağ Evleri
3.817 metre yükseklikteki Gouter dağ evine, özellikle kış aylarında kazma ve krampon yardımı olmadan ulaşmak mümkün değil. Ancak dağcıların en
büyük yardımcısı rotadaki çelik halatlar.

Mont Blanc Dağı’nın klasik rotasında iki ünlü dağ evi bulunuyor. Bunlardan biri 3.167 metredeki Tete Rousse dağ evi. Bir diğeriyse 3.817 metredeki efsanevi Gouter dağ evi. Mont Blanc treniyle Nid d’Aigle bölgesine gelen dağcılar genelikle tek seferde Gouter dağ evine tırmanma yolunu seçiyor. Ancak ben her iki dağ evini de görmek istediğimden bugünkü tırmanışımı Tete Rousse’ta sonlandırmayı düşünüyorum. 900 metreyi ağır çantamdan dolayı yavaş tempoda, iki saatte, keyifli bir patika yürüyüşü yaparak tamamlıyor ve Tete Rousse dağ evine ulaşıyorum. Ancak hava ve dağın zemini ağustos ayında olması gerektiği gibi değil. Mont Blanc bir açıp bir kapıyor ve Tete Rousse karlar içinde.

Les Houches yürüyüş parkuru, Chamonix Vadisi’ni tüm ihtişamıyla gözler önüne seriyor.

Tete Rousse son derece geniş imkânlara sahip bir mekân. Onlarca dağcının kalabileceği odaları ve üç öğün yemek servisiyle konuklarına son derece konforlu olanaklar sunuyor. Dağ evinde kalmanın ve bu hizmetlerden yararlanmanın maliyeti günlük 50 euro.

Ertesi gün Gouter dağ evine ulaşmak için Aiguille Du Gouter rotasına giriyorum. Normalde bu rotanın çok kalabalık olması gerek. Ancak benden ve Slovak dağcı Ivan’dan başka rotada kimse yok. Yağan aşırı kar nedeniyle buz tutan kayalarda çok zorlu bir tırmanış yapıyorum. Hayatım boyunca bir kamp alanına ulaşmak için bu kadar zorlanmamıştım. Hem de son derece basit geçmesini düşündüğüm bir tırmanışta.

Ivan ile normal şartlarda 2,5 saat süren rotayı dikkatli şekilde dört saatte tırmanıp ünlü Gouter Dağ Evi'ne ulaşıyoruz.

Chamonix Kasabası'ndaki hemen hemen her yapı çevredeki doğal güzellikleri izleyecek konumda tasarlanmış.

Gouter, 3.817 metre yükseklikte Mont Blanc zirvesinden önceki son kamp alanı. İçinde yatakhane, yemek odaları ve hazır yiyecek bulunabilen bir dağ evi. Genelde Gouter’de yer bulmak çok zor. Bunun için internetten rezervasyon yaptırmak şart. Havanın kötü olmasından, dolayısıyla kişi azlığından kendime zar zor bir yer bulabiliyorum. Gouter dağ evinde bir gün kalmanın bedeli 72 euro; buna yatak ve üç öğün yemek dahil. Yemeklerin lezzetini de işin içine katarsak bu yükseklikte bu fiyat hiç fena değil.

Dağ evine ulaşmamla birlikte Mont Blanc tamamen bulutlarla kaplanıyor ve şiddetli bir kar yağışı başlıyor. Ancak buradaki ortam her dağcının bayılacağı cinsten. Çeşitli ülke ve kıtalardan onlarca dağcı bir arada sohbet edip birbirine dağ maceralarını anlatıyor.

Sabah erkenden tırmanışa başlanacağı için yatış saati de akşam 20:00. Sabah saat 03:00 gibi uyanıp hafif bir kahvaltının ardından tırmanışa başlamayı planlıyoruz.

Ancak o saatte uyanıp dışarıya baktığımızda durum hiç de iyi görünmüyor. Ağustos ayının ortasında yağış ve tipi yüzünden göz gözü görmüyor. Havanın düzeleceği zamanı bekliyor; üç Polonyalı ve iki Fransız dağcıyla uzun bir kahvaltı yapıp sohbet ediyorum. Hava ancak 08:00’da açıyor.

Hemen hazırlanıp tırmanışa başlıyoruz. Önce Gouter dağ evinin bulunduğu sırtı tırmanıp daha düz bir bölgeye çıkıyor ve önümüzde acil durumlar için yapılmış küçük dağ barınağı Vallot’u görüyoruz. Vallot Barınağı’na kadar olan parkur dik ama kolay tırmanılıyor. Sonrasında 4.807 metrelik zirveye kadar olan rota aynı zorlukta. Bu yüzden Mont Blanc tırmanışı için en gerekli etkenler iyi bir kondisyon ve havanın iyi olması.

Gouter dağ evinden zirve yaklaşık altı saat sürüyor. İniş yolunda, bir zirve daha yapmak isteyenler için Dome Du Gouter zirvesi biçilmiş kaftan. Yorgun değilseniz 4.304 metrelik bu zirveye de tırmanmak mümkün. Rüzgârın şiddetlenmesiyle hızlı şekilde Gouter Kampı’na inerek geceyi yine bu efsanevi dağ evinde geçiriyorum.

Ertesi sabah daha da tehlikeli hale gelen Aiguille Du Gouter rotasını hep birlikte ve dikkatli bir şekilde iniyor ve aynı gün Chamonix’e ulaşıyoruz.

Fransız Alpleri’nde bulunduğum bir hafta içerisinde aklımda kalan ve daha önce bölgeye hiç gitmemiş dağcılara önerim Mont Blanc zirvesini asla küçümsemeleri. Kafkasya, Tien Shan, Himalaya dağ silsilelerindeki dağlarla karşılaştırıldığında Mont Blanc kolay bir zirve gibi algılanabilir ancak dağa korunmasız ve dikkatsiz yaklaşan tecrübeli dağcılar için bile risk her zaman yüksek. Bunun dışında, doğaseverler için Fransız Alpleri son derece uygar koşullarda güvenli doğa sporları yapılabilecek bir cennet.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!