Etiyopya'da Farklı Bir Dünya: Kabile Yaşantısı

Modern insanın alışık olmadığı gelenekleri ve görüntüleriyle Etiyopya kabileleri sizleri oldukça şaşırtabilir. Etiyopya'ya sadece ülke demek onu yavan kılacak bir ifade olur. İçerisinde barındırdığı birçok farklı kültür ve etnik kökenle adeta farklı bir dünya yaratmış...
Ucuz Bilet Bulunuyor...

Yazı ve fotoğraflar: Mahmut Yılmaz

Karo Kabilesi

Karo Kabilesi, Omo Vadisi kabileleri arasında yaklaşık 3000 kişilik nüfusuyla en az nüfusa sahip kabilelerden biri. Yaşadıkları yerler fotoğrafın arka planında da görüldüğü üzere çok güzel manzarası olan sulak ve verimli topraklardan oluşmakta. Kabile genel olarak yüz ve vücut boyamalarıyla meşhur. Ayrıca saçlarına taktıkları tüyler ve vücutlarındaki çizikler de sosyal statünün, galibiyetin ve gücün sembolü.

Mursi Kabilesi

Mursi Kabilesi Omo Vadisi'ndeki kabileler arasında belki de en dikkat çekeni. Mursi kadınları, ergenliğe girmeden önce dudaklarının alt kısmını çeneyle birleştiği noktadan delip, çekerek genişletiyorlar. Burada oluşan boşluğa da kilden yaptıkları tabakları takıyorlar. Yaşları ilerledikçe de dudaklarına taktıkları tabakların boyutunu, dudaklarını esneterek büyütüyorlar. Evlenme dönemine geldiklerinde dudaklarındaki tabağın büyüklüğüne göre erkeğin ailesinden başlık parası istiyorlar. Başlık parası da öküz ve silah olarak veriliyor. Silah, Mursi Kabilesi erkekleri arasında önemli bir statü ve güç sembolü...

Hamer Kabilesi

Omo Vadisi'nde yaşayan yaklaşık 50.000 Hamer Kabilesi mensubu vardır. Hamer Kabilesi kadınlarını diğer kabile mensuplarından ayıran en önemli özellikleri saçları ve onları örme şekilleri.

Kadınlar toz şeklindeki kırmızı kili su ile karıştırıp bu karışımı saçlarına uygularlar ve saçlarını örerler. Bir süre sonra kuruyan saçları birbirinden ayrık ve kalıp şeklinde durur. Bu kıvamı sabit tutmak ve kalıp şeklindeki formu korumak adına da düzenli olarak saçlarına yağ sürerek sabit kalmasını sağlarlar.

Hamer Kabilesi'ni farklı kılan bir diğer şey ise evlilik öncesi gerçekleştirdikleri törenler... Bu törene boğa atlama (bull jumping) ismi verilir. Tören öncesinde kadınlar kendi aralarında şarkılar söyler ve dans ederler. Erkekler ise bu esnada kendi yöresel alkollerini tadarlar. Törenin başlaması için genç bir erkek, boynuzdan yapılmış boruyu üfleyerek kabile üyelerini çağırır. Evlenecek olan kişinin vücudu beyaz bir boyayla boyanır. Tören esnasında art arda dizilmiş 7 tane boğanın üstünden, erkek düşmeden atlamak - geçmek durumundadır. Bu geçiş esnasında yere düşerse tören iptal edilir ve evlenmek isteyen erkek bir sene sonrayı beklemek zorunda kalır.

Mahmut Yılmaz'ın Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!