Duşanbe, Tacikistan

Asya

Duşanbe

Tacik Başkenti

Duşanbe, Tacikistan’ın başkenti. Ülkenin en batı ucunda ve Özbekistan sınırına yakın bir konumda olan Duşanbe, Varzob ve Kofarnihon Nehirleri'nin kesişme noktasında yer alıyor.

Duşanbe, kelime anlamı olarak “pazartesi” anlamına gelir. Orjinalinde burada kurulan pazar yerinin, pazartesi günleri açılmasından dolayı, şehre bu isim verilmiş. Duşanbe’nin geçmiş tarihi çok uzun ve derin değil. Bu şehrin esas kalkınma süreci, 1929 yılında, Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin oluşturulmasından sonra henüz küçük bir kasaba durumundayken başlamış. Duşanbe’nin adı, yaklaşık 30 yıl süreyle Stalinabad olarak değiştirilmiş. Şehir, bu dönem içinde, pamuk ve ipek üretim merkezi ünü elde ederek büyümüş.

Şehir olarak tarihi eksik olduğundan burada çok fazla bir şey görmeyi beklemeyin. Muazzam İsmail Samani Heykeli gibi bazı ilginç yerler var. Tacik milletinin babası olarak kabul edilen İsmail Samani 10. yüzyılda yaşamış. Ayrıca, şehrin bazı camilerinin yanı sıra Tacikistan Ulusal Müzesi, bazı parkları ve bahçeleri, şehrin gezilecek diğer yerlerini oluşturuyor. Nispeten bilinmeyen bu yerde günlük hayatın bir görüntüsünü yakalamak için buraya gelmek isteyeceksiniz.

Bunların dışında, şehrin içinde sıklıkla karşınıza çıkacak olan çay evlerinde, yöresel çay ve tatlıların tadına bakabilirsiniz. Ya da, taze sebze ve meyveler satın almak için, şehrin pazarlarına gidebilirsiniz veya sadece şehrin sokaklarında dolaşarak, yöresel kıyafetleri ile gezen insanları gözlemleyip, çeşitli fotoğraflar çekilebilirsiniz.


Anahtar Bilgiler
  • Tacikistan’ın başkenti.
  • Nüfusu 679.400.
  • Rakımı 772 metre.
  • En iyi havaalanı Duşanbe Havalimanı (DYU).
  • Para birimi Tacikistan Somoni.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...