Dünya Üzerindeki En Sıradışı 11 Kitapçı Dükkanı Kitapseverleri Çıldırtacak

Kitapları internetten de alabilirsiniz, ama bu, bir kitapçıya gidip kitapları elinize alarak seçmenin yerini tutamaz. İşte içindeki kitaplar kadar etkileyici olan eşsiz kitap dükkanlarından bazıları.
Ucuz Bilet Bulunuyor...

1. Saraiva

1. Saraiva

Rio de Janeiro'da yer alan bu kitapçıda, kitaplardan gökkuşağı oluşturulmuş bir alan mevcut. O kitaplar satılık olmasa da zemin katta satışta olan birçok kitap seçeneği var. Geniş olmasına rağmen tasarımcılar mekanın sıcak ve samimi olmasını istemiş. Dükkanın ana temasını renkler oluşturuyor. Üst kattaki çocuk bölümünde ayrıca çeşitli renklerde çizgili bir oturma alanı var.

2. Waanders In De Broeren

2. Waanders In De Broeren

Kitapçılar neredeyse her çeşit binada bulunabiliyorlar. Waanders In de Broeren, Amsterdam'ın kuzeydoğusundaki Zwolle bölgesinde yer alan 15. yüzyıla ait restore edilmiş bir katedral binasında yer alıyor. Dükkan, kilisenin nef ve büyük ahşap yapısı da dahil orijinal özelliklerinin çoğunu koruyor. Mimarlar bu tercihi "Kiliseye yapılan ilavelerin, kiliseye saygıdan dolayı süssüz ve gösterişsiz olmasını istedik" şeklinde ifade ediyor.

3. La Caverne Aux Livres

3. La Caverne Aux Livres

Fransa'nın Auvers-Sur-Oise bölgesindeki artık kullanılmayan bu posta treni tıka basa kitaplarla dolu. Dışarıdan belli olmasa da La Caverne aux Livres (Kitap Mağarası), her türe ve döneme ait on binlerce kitabı barındırıyor.

4. Book Barge

4. Book Barge

Eski bir gazeteci olan Sarah Henshaw 2009'da Book Barge'yi açtığında tekneler veya iş sahibi olmak konusunda pek bir şey bilmiyordu. Ailesinden borç aldığı parayla dar bir tekne satın aldı ve teknenin içini bir gazeteye verdiği ilan sonucu bağışlanan kitaplarla doldurdu.

Bu yüzen kitapçı dükkanı, en çok satanlar listesinden özenle seçilmiş kitapları satıyor. Ziyaretçiler cumartesi günleri İngiltere'nin Staffordshire bölgesindeki Barton Marinası'nda gemiye tırmanabiliyorlar.

Kitapkurtlarının Rüyalarını Süsleyecek Bir Kütüphane: Klementinum Kütüphanesi

5. Livraria Da Vila

5. Livraria Da Vila

Eğer etrafınızın gerçekten kitaplarla sarılmasını istiyorsanız Livraria da Vila'ya gidin. São Paulo'da yer alan özel olarak dizayn edilmiş bir binada yer alıyor ve dönen kitap rafları dükkanın vitrinini oluşturuyor. Eskiden ev olarak kullanılan çok katlı bu binada, kitaplar yerden tavana kadar uzanıyor ve zemin kat ile bodrum katı arasında, yine kitaplarla dolu geniş yuvarlak bir boşluk var.

6. Faulkner House

6. Faulkner House

Adından da anlaşılabileceği üzere, William Faulkner New Orleans'taki bu dairede ikamet etmiş. 1925'te sadece 6 ay kalmış olsa da mekan edebiyatla ilişkisini koruyor. Dükkanın sahipleri olan Joe DeSalvo ve Rosemary James daireyi restore etti ve nadir bulunan yayınları, klasiklerin ilk basımlarını ve Faulkner'in yazığı ve Faulkner hakkında yazılan kitapları içeren bir kitap dükkanına dönüştürdüler.

7. Albertine Books

7. Albertine Books

Manhattan'ın Yukarı Doğu Yakası'nda yer alan bir tarihi konaktaki bu etkileyici Fransız ve İngiliz kitapçısı, Fransa Konslosluğu'nun bir projesi. Üst katta tepede Grand Central Tren İstasyonu'nda bulunan duvar resmini andıran bir burçlar kuşağı resmi var. Bu duvar resmi, bilim ile şiir arasında hayal meyal bir çizginin olduğu İtalyan Rönesansı'ndan ilham almış.

8. Bart's Books

8. Bart's Books

Bart’s Books, ABD'deki bağımsız idare edilen ve yönetilen en büyük dış mekan kitapçısı. Richard Bartinsdale, kendi kitap koleksiyonuyla başa çıkamaz hale gelince, 1960'larda California'nın Ojai bölgesinde bu dükkanı açtı. Bartinsdale o zamanlar para kasası yerine kahve kutuları kullanıyordu ve onun onuruna bu sistem hala kullanılıyor. 35 cent kadar ucuza bulunabilen kitaplarla bu sisteme ayak uydurmak oldukça kolay.

9. Brazenhead Books

9. Brazenhead Books
Kitapsever New York'lular, bir zamanlar bir dairede gizlice kitap satışı yapan bu mekanı iyi bilirler. Dükkanın sahibi Michael Seidenberg, The New York Times'a bu konuda "Bazı geceler kitap dükkanından ziyade kitap gecesi gibiydi." şeklinde konuşuyor. Kitapçı geçenlerde dükkan sahibinin Seidenberg'ı çıkarması nedeniyle kapanmak zorunda kaldı, ama Seidenberg kitap koleksiyonu için yeni bir yer arayışında.

10. The Spotty Dog Books & Ale

10. The Spotty Dog Books & Ale
Eskiden itfaiye istasyonu olan New York'taki Spotty Dog Books & Ale in Hudson isimli mekan, günümüzde bir yandan raflardaki kitapları incelerken bir yandan biranızı içebileceğiniz bir bar-kitapçı olarak hizmet veriyor. Eski itfaiye istasyonunun çalışanları olan C.H. Evans Hook & Ladder Co. da bazen barı ziyaret edip bira eşliğinde eski günleri yad ediyorlar.

11. Libreria Alta Acqua

11. Libreria Alta Acqua

İtalya'nın Venedik şehrinde yer alan Libreria Acqua Alta isimli bu kitapçı sıradışı kitap depolama çözümleriyle meşhur. Ziyaretçilerin incelediği kitaplar küvetlerde, teknelerde ve diğer sıradışı şeyler içinde yer alıyor. Deniz temalı kitapçıda dev boyutta bir gondol da mevcut. Bu fantastik kitapçıda aradığınız her kitabı bulabilirsiniz, ama alerjisi olanlar için bir uyarı: kalın toz tabakasının yanısıra raflarda dolaşan çok sayıda kedi var.

Ucuz Bilet Bulunuyor...
Mynet Seyahat ile yola çık!
    Bu butonla sen de Mynet Seyahat yazarı olabilirsin!