Darjeeling, Hindistan

Asya

Darjeeling

Tepelerin Kraliçesi

Şunu biliyoruz ki, bu değerlendirmeyi başka Asya dağlık alanları için de yaptık. Bütün Avrupalı sömürge güçlerinin burayı işgal etmesi, ardından sıcaktan duramayıp ülkedeki daha serin olan dağlık alanlara çıkmaya çalışması... Eğlenceli değil mi? Hindistan'daki Darjeeling bunun bir örneği. Yaz aylarında, buradaki hava sıcaklığı 20 °C derecenin çok üzerinde. Şehre yakın yerlerde ise bu sıcaklık, kolayca 35 °C derece ve üstüne çıkabilir.

Darjeeling, neredeyse yüz binin üzerinde insanın neyle meşhur olduğunu söyleyemeyeceği Hindistan'ın Batı Bengal'inde yer alan küçük bir kasaba. Aslında Raj zamanında popüler hale gelen kokulu çayı, bölgenin yüksek rakımlı yerlerinde üretilmekte.

Bu çay fidanlıkları, oldukça ünlü gezinti yerleri. Yoluna devam ederken geçmişe götüren mimarileri, sömürge çağı eserleri ya da bir iki tane Budist manastırı görebilirsiniz. Eğer bunaldıysanız ve rahatlamak istiyorsanız, bu küçük kaçıştan oldukça keyif alacaksınız. Siliguri yakınındaki Bagdogra Havaalanı'ndan uçun ve buraya gelin.

Not : Darjeeling şehri, uluslararası bağlantısı iyi olmadığı gibi Hindistan seyahatine başlamak için iyi bir nokta değildir. Bunun yerine, Delhi, Bombay ya da Pune'yi giriş için kullanabilirsiniz.


Anahtar Bilgiler
  • Hindistan'ın Batı Bengal Bölgesi'ndeki bir şehri.
  • Nüfusu 132.016.
  • Rakımı 2122 metre.
  • Ulaşımı sağlayan en uygun havaalanı IXB (Bagdogra, Bagdogra).
  • Konuşulan anadil, Bengal ve Nepal dili. İngilizce konuşma seviyesi orta düzeyde.
  • Para birimi Hindistan Rupisi.

Ortalama yağış sıcaklık

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış
Ucuz bilet bulunuyor...